Montaż automatycznego systemu nawadniającego, wybawi nas od codziennego biegania z wężem ogrodowym. Pozostanie nam tylko cieszyć się pięknym zielonym ogrodem.

Data dodania: 2009-03-30

Wyświetleń: 3052

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ogród dla wielu ludzi jest pasją, miejscem relaksu. Jednak żeby utrzymać ogród w odpowiednim stanie, niezbędne jest jego regularne nawadnianie. A czy wiesz, że możesz mieć piękny zielony ogród bez żmudnego, codziennego, przeciągania węża z jednego na drugi koniec ogrodu?
Podlewanie jest konieczne, pytanie tylko czy nie mógłby zrobić za nas tego ktoś inny. Oczywiście, można zatrudnić pracownika do nawadniania ogrodu, który żmudną robotę będzie wykonywał za nas, rozwiązanie to jednak jest dosyć kosztowne a ponadto dostarczy nam nowych problemów związanych z zatrudnieniem, formalnościami urzędowymi, itp.
Niewątpliwie dużo lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie automatycznego systemu nawadniającego który wybawi nas z codziennego biegania z wężem.
Profesjonalny system nawadniający jest wstanie wykonać wszystkie czynności potrzebne do nawadniania naszego ogrodu.
Jak to działa? - system nawadniający to rozprowadzona pod powierzchnią gruntu sieć rur (najczęściej polietylenowych), uzbrojona w elementy zraszające (zraszacze, głowice deszczujące, mikrozraszacze, linie kroplujące) oraz elektrozawory umieszczone zazwyczaj w specjalnej skrzynce zaworowej. Całością systemu zarządza sterownik, uwzględniając poziom opadu przy pomocy czujnika opadu, co skutkuje w przypadku deszczu wyłączeniem systemu. Kolejną funkcją sterownika jest podawanie określonej ilość wody, tj. tylko takiej, jaka jest wymagana dla danych sekcji systemu.

Taki system ma dużo więcej zalet:
oszczędność wody sięgająca nawet 50%,
eliminuje efekt tzw soczewki – pozostałe na roślinach krople wody tworzą soczewkę która podczas padania promieni słonecznych niszczy liście roślin. Dlatego też zaleca się nawadnianie ogrodównocą.
strumień wody wydobywający się z zraszaczy jest rozproszony nie powoduje to wypłukiwania ziemi, nasion.
woda rozprowadzana jest równomiernie,
linie kroplujące zainstalowane w systemie dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni, jest to wymagany sposób podlewania nie których gatunków roślin.

Jednak bezapelacyjną korzyścią z systemu nawadniającego jest fakt że jest on bezobsługowy, możemy zapomnieć o podlewaniu ogrodu, pozostaje nam tylko cieszyć się pięknym zielonym ogrodem.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena