Jako że moda, jak każda inna sztuka, lubi czerpać z doświadczeń swoich poprzedników, częstokroć spotykamy się z "modą na jakieś lata". Obecnie króluje moda na lata 30-te ubiegłego wieku. Co w nich było takiego wyjątkowego, że tęskno nam do nich?

Data dodania: 2009-03-24

Wyświetleń: 4491

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lata 30-te to czas ważny nie tylko ze względu na etap przejściowy, wolny od walk, między dwoma wojnami światowymi. To także czas rozwijającej się kobiecości, wyzwalania strojów, podkreślania kobiecych kształtów, wdzięku. Wtedy to również zaczęto stawiać na różnego typu ozdobne materiały oraz biżuterię.

Kobiecość w modzie rozkwitała i zdobywała sobie nie tylko serca pięknych pań, ale i adorujących je panów – w tym również projektantów mody. Dziewczęcość i zmysłowość zaczęła dominować we wszystkich aspektach ubioru – kolorystyce (delikatne róże), materiałach (zwiewne, przezroczyste, delikatne; koronki, dodatki futer), krojach (wyraźne podkreślenie talii) oraz...ilości materiału (coraz bardziej skąpe stroje kąpielowe).

Ewolucji podlegały także takie elementy, jak makijaż, który stawał się coraz bardziej wyrazisty - mocno podkreślone usta, przydymione oczy, oraz fryzury – koniecznie długie blond loki, podkreślone "stanowczym" przedziałkiem.

Jako jedną z ikon tamtych czasów można przywołać Vivien Leigh, znaną nam wszystkim z filmu "Przeminęło z wiatrem", w którym stworzyła niezapomnianą kreację Scarlett O'Hary. Uwodzicielska Vivien przyciągała wdziękiem, kobiecością, wspaniałymi kręconymi włosami, pięknym makijażem, niezwykłymi rysami twarzy. Aktorka przez wiele lat uważana była za symbol stylu i niepowtarzalnej urody.

Moda to oczywiście nie tylko piękne kobiety, lecz także osoby, które je tworzą. Z całego grona zasłużonych projektantów i projektantek warto wymienić takie osobistości, jak Elsa Schiaparelli, znana z awangardowego podejścia do mody, zabawy wzorami i zwiewnymi materiałami. Z kolei Alix Gres godna jest wspomnienia ze względu na swoje suknie z fałdami szyte na ciele modelki (bez uprzedniego wykroju). Nie zapominając o panach, przypominamy jeszcze Edwarda Molyneux'a, promującego minimalizm w modzie, wybierając proste kroje i delikatne kolory.

Dziś pozostałości tych czasów możemy zobaczyć nie tylko na wybiegach, lecz również w naszym codziennym życiu. Pewnymi inspiracjami modą lat 30' chwalą się panie na ulicy, w sklepach i w pracy. Zainspirowane nią są odzież medyczna dla kobiet, ubrania reklamowe, a nawet odzież robocza. Wszystkie te odmiany "mody" kobiecej chcą pochwalić się tym, co mają najlepsze - pięknem kobiecych kształtów.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena