Proces rejestracji spółki z o.o. powinien trwać teoretycznie 7 dni. W praktyce wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Średni czas oczekiwania na uruchomienie sp z o.o. wynosi od kilku tygodni do około 1 miesiąca. Dziś podpowiadamy, jak się do tego przygotować.

Data dodania: 2015-10-06

Wyświetleń: 1728

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rejestracja spółki z o.o. w praktyce. Jaki kapitał zakładowy, nazwa i dokumenty?

To powinieneś wiedzieć zanim zarejestrujesz spółkę z o.o.

1. Nazwa spółki z o.o. nie może być dziełem przypadku

Wybrałeś już nazwę spółki, która będzie reprezentowała twój biznes? Sprawdź wcześniej, czy na rynku nie działa firma o tej samej nazwie i podobnej specjalizacji (zakresie usług, podobnym produkcie itd.). Jeśli tak jest, bądź pewien, że sąd odrzuci twój wniosek rejestracyjny, a ty przez cały proces będziesz musiał przejść raz jeszcze.

Co prawda zdarzają się wyjątki, jednak to, że sąd zgodzi się na powołanie takiej spółki z o.o. nie zwalnia jej z odpowiedzialności z tytułu Ustawy z 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

2. 5.000, 10.000, 100.000 złotych, a może więcej? Jaki kapitał zakładowy sp. z o.o.?

Ustawodawca określa, że minimalny kapitał zakładowy każdej spółki z o.o. to na dziś 5,000 złotych (np. w przeciwieństwie do spółki akcyjnej, gdzie kwota ta sięga już 100,000 złotych). Rzecz w tym, że im mniejszy wkład wspólników, tym niższy poziom zaufania potencjalnych klientów, a przede wszystkim – kontrahentów biznesowych.

Kapitał zakładowy wyraża bowiem zakres odpowiedzialności za swoje zobowiązania dłużne – przynajmniej w teorii, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółka z o.o. zagospodarowała te środki na swoje inwestycje, zatrudnienie pracowników itd. W praktyce kapitał zakładowy w wysokości 100,000 zł nie oznacza, że spółka z o.o. jest wypłacalna.

3. Dokumenty niezbędne do założenia spółki z o.o.

Możesz przystąpić do rejestracji spółki pod warunkiem, że skompletujesz dokumentację:

  • umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego,
  • wniosek o rejestrację spółki formularzem: KRS-W3 i załącznikami (KRS-WE, KRS-WM, KRS-WK oraz opcjonalnie: KRS-WA oraz KRS-WL,
  • potwierdzenie opłat: sądowej + Monitor Sądowy i Gospodarczy,
  • pełna lista wspólników i ich udziałów,
  • dokładne dane identyfikujące członków zarządu spółki,
  • zaświadczenie zarządu, że jego członkowie wnieśli wkład na kapitał zakładowy.

4. Co z kodami Polskiej Kwalifikacji Działalności?

Spółka z o.o. powinna być objęta tyloma PKD, które będą wynikały z jej aktualnych i co ważne – także przyszłych potrzeb, bowiem dodawanie kolejnych wpisów w PKD jest czasochłonne, co ogranicza elastyczność spółki na dynamicznie zmieniającym się rynku.

Rozważasz założenie spółki z o.o. w Warszawie? Pomożemy Ci

Zespół wykwalifikowanych księgowych E-Pok pozostaje do Twojej dyspozycji.

Chcę zlecić założenie spółki z o.o. w Warszawie »

Skracamy czas rejestracji spółki z o.o. do minimum i wspieramy w rozwoju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena