Ubezpieczenie auta to coś, z czym wszyscy posiadacze pojazdów przynajmniej raz w roku muszą się zetknąć. Pomimo corocznego kontaktu z ubezpieczycielem, nadal wśród kierowców krążą informacje, które można zaliczyć do mitów, ponieważ z prawdą mają niewiele wspólnego!

Data dodania: 2015-09-15

Wyświetleń: 2266

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie auta - obalamy 5 mitów!

Ubezpieczenie auta i 5 mitów na jego temat

Mit1: Polisa OC jest wymagana przy kontroli drogowej


Polisa oczywiście w zupełności wystarczy, aby potwierdzić ważność ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym możesz również okazać dowód wpłaty jako potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Masz obowiązek wozić ze sobą  dokument potwierdzający zawarcie umowy OC, ale nie musi to być polisa. Jeśli np. kupiłeś ubezpieczenie przez internet i dopiero oczekujesz na wystawienie polisy, policjantowi powinno wystarczyć potwierdzenie dokonania opłaty.

Jeżeli masz ważne ubezpieczenie, a jesteś „zapominalską gapą” i nie posiadasz przy sobie polisy ani dowodu opłaty, dostaniesz mandat w wysokości 50 zł. Z kolei jeśli w ogóle nie masz ubezpieczenia OC, musisz liczyć się z wysoką karą, którą nałoży na Ciebie UFG, bo policjant na pewno poinformuje Fundusz o tym, że nie masz OC.  W 2015 roku za przerwę w ubezpieczeniu OC dłuższą niż 14 dni właściciel samochodu osobowego zapłaci 3500 zł.


Mit 2: Polisa OC kupiona przez internet jest nieważna


Nic podobnego! Policja musi uznawać dokumenty przesłane przez ubezpieczyciela za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Co to oznacza dla Ciebie? Że obowiązkowe ubezpieczenie auta kupione przez internet, np. w porównywarce ubezpieczeniowej ubezpieczenie samochodu, jest tak samo ważne jak to od agenta.

Po prostu drukujesz polisę wysłaną na adres e-mail i okazujesz w razie kontroli drogowej. A gdy policjant, którego spotkasz na swojej drodze, będzie miał jakieś wątpliwości, wspomnij mu o Rozporządzeniu Ministra Finansów z 3 grudnia 2003 roku, zgodnie z którym dowodem ważności ubezpieczenia może być:

  • polisa ubezpieczeniowa
  • dowód potwierdzający opłacenie składki
  • inny dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego (np. zaświadczenie od ubezpieczyciela).

Zwróć uwagę, że nie ma tu żadnej informacji wskazującej na to, aby dokument potwierdzający ubezpieczenie auta musiał być oryginalny i dostarczony Pocztą Polską.  Oznacza, to że potwierdzenie OC przesłane e-mailem jest wystarczającym potwierdzeniem ważności polisy, o ile zawiera podpis osoby reprezentującej zakład ubezpieczeń. Ten podpis może być „odtworzony mechanicznie”, czyli zeskanowany - a więc wydruk wystarczy.

Mit 3: Ubezpieczyciel wypowie za Ciebie ubezpieczenie auta w poprzednim zakładzie ubezpieczeń


Z pewnością nowy ubezpieczyciel bardzo się cieszy, że zawitałeś do grona jego klientów. Nie oznacza to jednak, że załatwi za Ciebie formalności związane z pożegnaniem poprzedniego zakładu ubezpieczeń. To Ty jako właściciel pojazdu masz obowiązek wypowiedzieć umowę, aby zapobiec jej automatycznemu odnowieniu na kolejne 12 miesięcy. Gdybyś miał wątpliwości, to zapoznaj się z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Mit4: Jeśli nie zapłacisz za odnowioną polisę OC, to ona nie zacznie obowiązywać


Ci, którzy byli przekonani o prawdziwości tego stwierdzenia, brutalnie zostali sprowadzenie na ziemię. Ubezpieczyciel zobowiązał ich do opłaty składki za polisę, wznowioną na kolejny rok. I wszystko jest zgodne z prawem. Wspominany powyżej  art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi o tym, że jeżeli właściciel pojazdu nie wyśle wypowiedzenia w terminie, ubezpieczenie zostanie przedłużone na kolejne 12 miesięcy.

Twoje OC nie odnowi się automatycznie tylko w sytuacji gdy na kończącej się polisie jest zaległość - czyli np. gdy nie opłaciłeś ostatniej raty. Wtedy nie musisz wysyłać wypowiedzenia, bo ubezpieczenie nie wznowi się automatycznie. Pamiętaj tylko, aby ubezpieczyć auto w innym zakładzie, aby uniknąć kary z UFG za przerwę w ubezpieczeniu OC. A zaległą ratę oczywiście i tak będziesz musiał zapłacić.

Zatem gdy Twoje OC odnowiło się, a chcesz zmienić ubezpieczyciela, powinieneś jak najszybciej wykupić polisę w nowej firmie, a tę odnowioną wypowiedzieć w trybie art. 28a ww. ustawy:

Mit 5: Zniżka 60% za bezszkodową jazdę gwarancją niskiej składki za ubezpieczenie auta


Nie jest to niestety prawda! Oczywiście fakt, że masz tak dużą zniżkę za bezszkodową jazdę świadczy, że jesteś już długoletnim posiadaczem pojazdu, i co najważniejsze bezszkodowym. Ubezpieczyciele jednak przy kalkulacji składek, czyli przy określeniu ryzyka ubezpieczeniowego, nie uwzględniają tylko Twoich 60 % zniżek za bezszkodową jazdę. Określają stawkę w oparciu o szereg różnych czynników takich np. jak wiek czy zawód kierowcy. Gdy więc podasz - zgodnie z prawdą - że samochodem będzie oprócz Ciebie jeździł Twój syn, który dopiero uzyskał prawo jazdy, musisz liczyć się z podwyższeniem składki za OC.

Tak samo możesz się rozczarować, jeśli niedawno zamieniłeś swoje małe miejskie autko na dużego SUV-a. Składka za ubezpieczenie auta uzależniona jest także od pojemności silnika - oczywiście im większy i mocniejszy samochód tym większe prawdopodobieństwo szybkiej jazdy, a zatem tym droższe OC.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena