Nie wolno wyruszać na wakacje bez ubezpieczenia. Zwłaszcza za granicę. Ten, kto raz zapłacił pamięta do końca życia. Koszty leczenia i pomocy medycznej są ogromne, ale gorsze jest ryzyko, jakie ponosimy jadąc bez ubezpieczenia – ryzyko obejmujące nasze życie.

Data dodania: 2015-05-05

Wyświetleń: 1326

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieodpowiedzialni turyści bez  ubezpieczenia

Czasami do kwestii ubezpieczenia podróżnego podchodzimy bardzo nieodpowiedzialnie. Wydaje nam się, że „przez kilka dni” nic nam się nie stanie. Ale przecież nie możemy tego wiedzieć? Inni z nas polegają wyłącznie na ubezpieczeniu, które zapewnia organizator wakacji, na przykład wycieczki, nie wnikając ani w sumy gwarantowane, ani w zasięg. Niestety często zdarza się, że ubezpieczenie, które znajduje się w cenie jakiejś imprezy wyjazdowej jest najtańszą opcją z możliwych i nie zapewnia nam w gruncie rzeczy prawie żadnej ochrony, gdyby zdarzył się wypadek. Zastanówmy się, co zrobimy, jeśli zdarzy się jakikolwiek wypadek, a my nie mamy pieniędzy? Koszty zwykłej pomocy lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie rutynowych badań to mogą być czasem koszty równe kilku tysiącom złotych…

Sprawdzaj OWU każdej polisy

Przede wszystkim udając się na wakacje, nawet zorganizowane, które posiada jakieś ubezpieczenie, powinniśmy się przed wyjazdem zapoznać z OWU, czyli szczegółowymi warunkami ubezpieczenia. Tam dokładnie będzie opisane, co nam przysługuje i za co ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie lub pokryje koszty oraz jakie są sumy gwarancyjne. Zazwyczaj oferty są najskromniejsze. Dlatego warto wykupić własną polisę.

Własne ubezpieczenia turystyczne

Wyjeżdżając przede wszystkim należy zapoznać się z ofertami i tym na czym nam zależy, czyli np. wysokich kwotach gwarancyjnych, ubezpieczeniu NNW, albo np. opiece nad dzieckiem, gdy zachorujemy. Wszystkie te potrzeby składają się na ofertę sprofilowaną dla nas. Najważniejsze, aby podać ubezpieczycielowi czas wyjazdu (czyli datę wyjazdu i powrotu), kto będzie jechał i ma podlegać ubezpieczeniu oraz gdzie się wybieramy i jaki będzie to typ wyjazdu (czy będziemy na przykład uprawiać sporty ekstremalne, a może chodzić po górach, a może po dżungli itd.). Ponadto ważny jest oczywiście nasz i naszych towarzyszy wiek i stan zdrowia. 

Co obejmują ubezpieczenia podróżne?

Przede wszystkim pomoc i opiekę lekarską – leczenie i konsultacje. Ubezpieczenia takie zapewniają pokrycie lub zwrot kosztów (w zależności od oferty) lekarstw, zabiegów, analiz i operacji. Obejmują także transport zwłok do kraju oraz transport do najbliższej placówki medycznej, jeżeli nie możemy samodzielnie się tam dostać. W gwarancjach jest także powrót do kraju. Oczywiście oferty się różnią, można wykupić także koszty poszukiwań i ratownictwa, przyjazd opiekuna do dziecka lub jego powrót do domu itd. Powinniśmy przed podjęciem decyzji upewnić się, co nam jest potrzebne i poszukać odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętajmy jednak o jednej ważnej rzeczy – żadne ubezpieczenie nas nie obejmie swoją ochroną, jeżeli podczas wypadku / zdarzenia będziemy pod wpływem alkoholu lub jakichkolwiek substancji odurzających.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena