Pasożyty kojarzą nam się ze szkolnych lekcji biologii jako organizmy żerujące na innych. Częstym błędem jest jednak utożsamianie ich jedynie ze światem zwierzęcym lub roślinnym, tak jakby człowiek znajdował się poza systemem. To poważny błąd, o czym świadczyć mogą liczne pasożyty zamieszkujące nasze ciała. Jak się przed nimi bronić?

Data dodania: 2015-04-25

Wyświetleń: 2245

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak walczyć z pasożytami w organizmie?

Pasożyty

Pasożyty to ogromnie liczna grupa żyjątek, niekiedy w ogóle niewidoczna gołym okiem. Nie oznacza to jednak, że można je całkowicie ignorować. Pasożyty mogą prowadzić do wielu groźnych chorób i przewlekłych schorzeń, które niełatwo będzie wyleczyć. Nie wolno zatem bagatelizować tej sprawy, może to się skończyć dla nas nie najlepiej.

Największym problemem przy zachorowaniach na choroby związane z pasożytami jest bardzo trudna diagnoza. Objawy to między innymi nudności, wysypki, anemie, spadki masy ciała i rozdrażnienie. Jak widać z tego krótkiego opisu są to objawy dość powszechne przy wielu chorobach, stąd właśnie wynika wspomniana trudność w ustaleniu konkretnej przyczyny choroby.

Najgroźniejsze dla naszego organizmu są pasożyty układu pokarmowego, czyli robaki. W ludzkim organizmie osiedlają się ich dwa rodzaje – tasiemce, będące robakami płaskimi i obleńce, będące z kolei robakami obłymi. Niektóre z nich mogą osiągać kilkumetrowe długości, zagrażając w ten sposób naszemu całemu układowi pokarmowemu.

Profilaktyka

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie zakażenia przewodu pokarmowego robakami jest unikanie jedzenia surowego lub wpół surowego mięsa. Rezygnacja z tatara, krwistego befsztyka i dań z surową rybą może być wystarczającym środkiem zapobiegawczym przeciw tego rodzaju zagrożeniu naszego zdrowia.

Dobrą praktyką profilaktyczną, zalecaną przez specjalistów, jest picie mieszanek ziołowych. Specjalnie dobrane zioła na pasożyty pozwolą nam spać spokojnie. Co ważne, tego rodzaju zabieg powinno się stosować przynajmniej dwa razy do roku, najlepiej w chwilach przesileń wiosennego jesiennego, gdyż nasz organizm jest wówczas najbardziej podatny na różnego rodzaju infekcje.

Jeśli podejrzewamy zakażenie u siebie lub własnego dziecka, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty na komplet testów, które pozwolą na uzyskanie całkowitej pewności co do charakteru zagrożenia i pomoże wybrać sposób najlepszej kuracji.

Higiena i zdrowy rozsądek powinny zawsze nam towarzyszyć w przyjmowaniu pokarmów. Za pomocą tych prostych sposobów na pewno unikniemy niebezpiecznego zarażenia.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena