Olej kokosowy, przez jednych uważany jako kolejny pomysł marketingowców na promocję cudownego leku na wszystko, doczekał się w Polsce szerokiego grona zwolenników. Nic w tym dziwnego, bowiem olej ten to prawdziwa perełka, dzięki której zadbamy nie tylko o nasz wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie.

Data dodania: 2014-09-08

Wyświetleń: 1127

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprawdźmy, co kryje się w oleju kokosowym oraz jak go wykorzystać na co dzień.

Skąd się bierze olej kokosowy

Jak sama nazwa wskazuje, olej ten pochodzi z kokosu. Wytwarza się go z jego miąższu, a ten o najwyższej wartości tłoczony jest na zimno, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości zdrowotne. Olej ten, w zależności od temperatury, może mieć formę stała lub płynną.

Właściwości zdrowotne oleju kokosowego

Olej kokosowy doskonałym źródłem nasyconych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród właściwości oleju kokosowego z pewnością wymienić należy wpływ na układ pokarmowy oraz jelita. Olej ten poprawia odporność organizmu oraz pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe.

Olej kokosowy dla urody

Do właściwości oleju kokosowego możemy również zaliczyć jego wpływ na naszą urodę. Doskonale nawilża bowiem skórę, chroni ją przed przesuszeniem oraz rogowaceniem naskórka. Wskazany jest również dla osób z trądzikiem i wszelkiego rodzaju dolegliwościami skórnymi o różnym podłożu. Olej kokosowy można stosować jako maskę na włosy, dzięki czemu staną się one miękkie, nawilżone, błyszczące i mocne.

Jak stosować olej kokosowy

Na co dzień olej kokosowy możemy stosować jako zamiennik tłuszczu do smażenia, pieczenia, jako dodatek do sałatek, ale również zewnętrznie: na skórę i włosy.

Obecnie, w związku z coraz popularniejszą modą na zdrowy tryb życia, pojawia się coraz więcej przepisów kulinarnych z zastosowaniem oleju kokosowego. W szczególności jest to zauważalne w przypadku wypieków, w których olejem kokosowym możemy zastąpić zarówno zwykły olej (np. rzepakowy czy słonecznikowy), jak i masło.

Pamiętajmy, żeby swoją dietę urozmaicać o różne rodzaje tłuszczu. Warto również pamiętać o tym, aby ograniczać te pochodzenia zwierzęcego na rzecz roślinnych, a w szczególności starać się wyeliminować tłuszcze trans. Dzienna dawka tłuszczów (również tych ukrytych) nie powinna przekraczać 30% zapotrzebowania energetycznego, dlatego im bardziej wartościowe tłuszcze wkomponujemy w swoją dietę, tym w lepszej kondycji będzie nasz organizm.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena