Nie ma na świecie człowieka, który nie chciałby być szczupły. Jednak większość z nas ma trudności z osiągnięciem tego, a co gorsze ma także kłopot z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Data dodania: 2013-11-20

Wyświetleń: 3052

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejsze, żeby w porę zdać sobie sprawę z tego, że problemem jest nadmiar spożywania pokarmów obfitujących w tłuszcz, czyli nadmiernej ilości wysokokalorycznych pokarmów, siedzący tryb życia oraz brak aktywności ruchowej.

Większość osób może schudnąć, jeżeli tylko chce. Wymaga to jednak od nich wiele poświęcenia oraz pracy nad samym sobą i swoimi nawykami żywieniowymi. W odchudzaniu niezbędne są również ćwiczenia fizyczne, których intensywność zależy od zapotrzebowania energetycznego każdego ludzkiego organizmu. Udowodniono, że 20–30 minut ćwiczeń dziennie pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu zdrowia.

Najważniejsze, żeby zdać sobie sprawę z tego, że nie ma ekspresowych i cudownych diet, dzięki którym schudniesz 10 kilo tygodniowo bez uszczerbku na zdrowiu i bez efektu jo-jo. Najlepiej więc chudnąć powoli, ale skutecznie. Wystarczy ograniczyć swoją dietę do 1100–1200 kalorii dziennie i  można schudnąć około 1 kilograma tygodniowo. Szybsze tracenie na wadze jest szkodliwe.

Zanim zabierzemy się za utratę  zbędnych kilogramów, najpierw należałoby się przyjrzeć przekonaniom, jakie mamy na temat odchudzania.

Oto fakty dotyczące odchudzania:
► Warzywa można jeść bez ograniczeń - oszukujemy głód.
► Panierki tuczą – kaloryczność produktu opanierowanego wzrasta nawet  dwukrotnie.
► Kapusta poprawia przemianę materii - zwiększa aktywność przewodu pokarmowego.
► Sałatki są niezastąpione i niezbędne - jeżeli nie są przyrządzane na bazie majonezu czy śmietany.
► Sery są bardziej kaloryczne niż mięso.
► Niektóre z leków sprzyjają nadwadze - apetyt zwiększają środki psychotropowe i preparaty hormonalne, które zatrzymują w organizmie wodę i sól.
► Głodówki sprzyjają nadwadze - spowalniamy procesy metaboliczne, czyli spalanie tłuszczu zachodzi wówczas bardzo wolno.
► Suche pieczywo nie jest bardziej dietetyczne niż zwykły chleb.
► Koniecznie należy popijać przed lub po posiłku, a nie w trakcie - powoduje to wzdęcia.
► Picie wody powoduje spadek łaknienia
► Dobrze jest pić przed jedzeniem - w ten sposób mamy szansę zjeść mniej.
► Przegryzki powodują tycie.


Wokół odchudzania powstało również wiele mitów:
► Herbata sprzyja chudnięciu - a tak naprawdę tylko zielona i czerwona wpływa na efekty diety.
► Woda odchudza - a tak naprawdę jedynie tłumi uczucie głodu i pozwala na pozbycie się toksyn.
► Drób jest chudy - a tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak drób zostanie przyrządzony.
► Owoce można jeść bez ograniczeń - a tak naprawdę jeżeli jemy powyżej 2–3 sztuk dziennie to wtedy mogą wpłynąć negatywnie na dietę z powodu dużej zawartości cukrów prostych.
► Świeże warzywa i owoce mają więcej składników odżywczych niż mrożone.
► Opuszczanie posiłków pomaga schudnąć.
► Jedząc zdrową żywność, nie musisz kontrolować ilości.
► Kolacja powinna być najpóźniej o godzinie 18 - a tak naprawdę ostatni posiłek  należy zjeść trzy godziny przed snem. Najlepiej białko.
► Produkty typu light mają niską zawartość tłuszczu - a tak naprawdę tak nie jest, brakujący tłuszcz zastępowany jest kalorycznymi składnikami.
► Margaryna jest mniej tucząca niż masło - a tak naprawdę oba są tak samo tuczące ponieważ zawierają różne rodzaje tłuszczu, ale mają równie wysoką wartość kaloryczną.
► Białe pieczywo jest bardziej kaloryczne niż ciemne - okazuje się, że różnice w kaloriach są niewielkie, ale ciemne pieczywo jest zdrowsze.
► Od ziemniaków się tyje - tak naprawdę istotny jest dodatek do ziemniaków, czyli wszelkiego typu sosy i mięsa. To one tuczą, gdyż są wysokokaloryczne
► Zupy są tuczące - nie jest tak, jeśli nie gotujemy ich na tłustym mięsie oraz nie zagęścimy ich śmietaną.
► Kluski i ryż tuczą.
► Makaron jest tuczący - tak naprawdę tuczące jest połączenie makaronu z tłustymi sosami, mięsem czy serem.

Podsumowując, pamiętajmy, że diety-cud nie istnieją. Najczęściej kończą się efektem jo-jo i zniechęceniem do podjęcia dalszych prób. Odchudzanie pomimo wszystko może być zdrowe i skuteczne, ale tylko wówczas, gdy całkowicie zmienimy swój dotychczasowy sposób odżywiania i dostosujemy go do potrzeb. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie wystarczy stosować przez kilka tygodni zdrowego trybu życia, ale zdrowo należy odżywiać się przez całe życie. I albo poświęcimy się temu w 100%, albo nie ma co zawracać sobie głowy parodniowymi kuracjami odchudzającymi. To tak jak kontrakt bez możliwości jego zerwania. Dobry skutek naszego wysiłku zależy teraz tylko od nas.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena