Czym jest płaskotopie i w jaki sposób je rozpoznać? Kto najczęściej choruje na płaskostopie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Data dodania: 2013-09-21

Wyświetleń: 1450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Płaskostopiem nazywana jest nieprawidłowość kończyn dolnych wyróżniająca się skróceniem łuków stopy. Ludzka stopa nie przywiera w zupełności do podłoża. Dzięki budowie stopy cały ciężar człowieka rozkłada się na pięcie, pierwszej i piątej kości śródstopia, a także fragmentarycznie na brzegu bocznym stopy. W taki sposób tworzą się dwa łuki: poprzeczny oraz podłużny.

Płaskostopie szczególne jest dla dzieci do 3 roku życia, gdy więzadła nie są jeszcze dość mocne, aby utrzymać stopę w odpowiednim położeniu. Łuki formują się w etapie przybierania pozycji pionowej przez dziecko. Jeśli zbyt szybko maluszek jest zachęcany do wstawania to jego łuki, które nie są dość dobrze przytrzymywane przez więzadła, mogą ulec obniżeniu wytwarzając płaskostopie.

Sygnałem wyróżniającym się jest ból, który wzmaga się w miarę zwiększania odległości chodu. Nierzadko dochodzi do obrzęków w obszarze stóp, łydek a nawet kręgosłupa. Częste obciążanie stawów może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w obrębie torebek stawowych i więzadeł. Równocześnie z zanikaniem luków stopy dochodzi do przekładania masy ciała na dalsze kości śródstopia i na łuk przyśrodkowy stopy, co w niektórych okolicznościach jest powodem do pojawiania się palucha koślawego oraz tak zwanych palców młotkowatych.

Metody leczenia płaskostopia

Najczęściej stosowane jest leczenie zachowawcze. Polega ono na stosowaniu szeregu zasad podczas życia codziennego, czemu towarzyszyć powinno wykonywanie ćwiczeń. Niezmiernie ważnym elementem rehabilitacji jest nauka prawidłowego ustawiania stopy podczas chodu, biegu czy marszu, ale również podczas siedzenia i stania. Ćwiczenia nie wymagają wielkiego wysiłku, ale często stosowane mogą zapobiec pogłębianiu się płaskostopia, a przy systematyczności nawet je zlikwidować

Licencja: Creative Commons
1 Ocena