Panele to obecnie najwygodniejsza i najładniejsza forma otrzymania funkcjonalnej podłogi. Ich montaż nie jest trudny i z pewnością nie sprawi nikomu kłopotu. Przed kupnem warto ustalić, czy interesują nas panele bezklejowe, czy panele, które są klejone jedna do drugiej.

Data dodania: 2013-01-09

Wyświetleń: 2506

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drugim elementem będzie sprawdzenie, jak panele zachowują się w temperaturze panującej w naszym domu. W tym celu należy pozostawić je na kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. Następnym etapem będzie przygotowanie powierzchni podłogi. Należy dokładnie wyrównać powierzchnię. W tym celu dobrze jest usunąć wszelkie wystające elementy, dokładnie pozamiatać i następnie pokryć ją odpowiednim unigruntem. Po trzecie podłogę powinno się odpowiednio odizolować. Do tego najlepsza jest podłogowa folia izolacyjna. Jeśli powierzchnia podłogi nie jest idealnie równa, należy sprawdzić miejsca, gdzie nierówności występują i oszacować, czy są głębokie, czy jedynie powierzchowne. Jest to dość istotna czynność, gdyż od tego zależy, jaką grubość powinna posiadać folia. Dobrze dobrana folia uszczelni i ociepli podłogę oraz unieruchomi panele.

Kolejnym etapem jest układanie paneli. Zazwyczaj układa się je wzdłuż ściany krótszej, ale często spotyka się panele kładzione na skos. Takie ułożenie jest jednak zdecydowanie trudniejsze od standardowego. Po położeniu pierwszego paska paneli kolejne układamy tak, aby łączenia pasów poprzednich znajdowały się centralnie w połowie nowo kładzionego panela. Zabezpieczy to przed rozszczelnianiem i tym samym ruszaniem się paneli. Przy układaniu należy pamiętać i uważać, aby ułożona wcześniej folia izolacyjna nie uległa uszkodzeniu i nie zawijała się.

Jeśli układamy panele klejone, to należy to robić sprawnie i szybko, gdyż klej szybko zasycha. Początkującym poleca się panele bezklejowe. W razie, gdyby „coś” nam nie wyszło, można zmienić ich położenie. Gdy podłoga jest ułożona, możemy zacząć dopasowywać listwy maskujące. Tu również mamy wybór, gdyż na rynku dostępne są listwy grubsze, przypominające drewno, montowane na przytwierdzane do ściany zaczepy i listwy plastikowe – tańsze, z możliwością klejenia do ściany. Montując listwę, ukrywamy wszelkie nierówności przy ścianie, wynikające z ułożenia paneli. Pod listwy folia izolacyjna nie musi być już położona, aczkolwiek byłoby to dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem.

Jeśli położymy panele wedle podanych instrukcji, z pewnością będziemy cieszyć się ładną, równą i ciepłą podłogą przez lata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena