Zasadniczo o sukcesie zwalczania niezdyscyplinowanego zachowania posiadaczy pojazdów, którzy zaniechali dopełnienia obowiązku wykupienia polisy OC decydują 2 elementy.
Pierwszy, to monitoring bazy zawartych i na bieżąco zawieranych polis komunikacyjnych, obsługiwanych przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku. Monitoring odbywa się poprzez rejestrację polis i pojazdów w zmodernizowanym na początku 2012r. systemie informatycznym UFG.
Drugim elementem są dotkliwe kary UFG za brak OC.
Wysokość kary jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz długości okresu braku obowiązkowego ubezpieczenia i wynosi:
dla pojazdów osobowych
do 3 dni – 600 zł
od 4 do 14 dni – 1 500 zł
powyżej 14 dni – 3 000 zł
dla pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów
do 3 dni – 900zł
od 4 do 14 dni – 2250 zł
powyżej 14 dni – 4500 zł
dla pozostałych pojazdów
do 3 dni – 100 zł
od 4 do 14 dni – 250 zł
powyżej 14 dni – 500 zł
Wszystko wskazuje, że system monitoringu został dobrze opracowany i wdrożony, ponieważ pozwala na sprawny przepływ i gromadzenie informacji pochodzących z towarzystw ubezpieczeniowych. Baza administrowana przez UFG zawiera już ponad 200 mln rekordów i powiększa się z każdą sprzedaną polisą.Dzięki temu, mozliwe jest wykryciewykrycie nawet krótkotrwałych przerw w ubezpieczeniu OC. W bieżącym roku UFG ustalił blisko 1800 przypadków, z których każdy podlega karze pieniężnej.
Do właścicieli pojazdów wystosowane zostały pisma z informacją o ukaraniu i wezwaniuem do zapłaty.
Osoby, które mają przerwy w ubezpieczeniach oraz brak aktualnej polisy mogą się w każdej chwili spodziewać pisma UFG,ponieważ otrzymanie wezwania do zapłaty kary ( przepis wynikający z Ustawy) jest tylko kwestią czasu.