Zakrzepica żylna to choroba, która najczęściej dotyczy osób starszych, otyłych, chorujących na żylaki i zapalenie żył, a także kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą. 

Data dodania: 2012-07-19

Wyświetleń: 1489

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszym jej objawem może być zaczerwieniona kończyna, ciepła, twarda oraz czuła podczas dotyku, często opuchnięta i bolesna. Aby uniknąć tego typu schorzenia warto odpowiednio wcześniej podać się podstawowemu badaniu diagnostycznemu, jakim jest USG Doppler. Zakrzepica żylna to jedna z najczęściej występujących chorób, która – jeśli nie jest leczona - może prowadzić do bardzo poważnych następstw. USG pozwala precyzyjnie określić stan naczyń żylnych w kończynach dolnych, a co za tym idzie - zdiagnozować ewentualne choroby układu żylnego czy tętniczego.

Na czym polega badanie USG Doppler żył?

 Badanie to jest przede wszystkim bezbolesne, nieinwazyjne i bardzo szybkie. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania i można wykonać je w każdym wieku, nawet u małych dzieci.

Podczas badania USG specjalna głowica wysyła falę ultradźwiękową, która przemierza ciało. Odbijając się od ośrodka będącego w ruchu, np. od płynącej krwi, powraca do głowicy dając obraz na monitorze. Jest to tak zwane zjawisko Dopplera. USG jest badaniem dość czasochłonnym, dlatego może trwać nawet do 40 minut. Wynik otrzymujemy od razu, a podczas samego badania lekarz szczegółowo omawia to, co widzi na monitorze.

Co dokładnie możemy zdiagnozować dzięki USG Doppler?

 Możemy zdiagnozować obecność świeżej zakrzepicy żylnej.Możemy ocenić również przewlekły proces zakrzepowy i monitorować jego leczenie.USG określi także szerokość naczyń, ich przebieg oraz prędkość przepływu krwi.Dzięki temu badaniu możemy również analizować czynności zastawek żylnych, co pomaga ocenić ogólny stan układu żylnego i prognozuje jego wydolność.

Badanie USG Doppler żył pozwala na zapobieganie groźnym chorobom. Tylko szybkie zdiagnozowanie problemu oraz wdrożenie natychmiastowego leczenia może przynieść pożądane efekty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena