Odnosi się to również do nabywania umiejętności kierowania pojazdami.
Dla bardzo wielu osób zdobywanie uprawnień do kierowania pojazdami jest stresem i dużym, wcale niezbyt przyjemnym przeżyciem. Dostęp do kursów jest powszechny, a szkółki prowadzące kursy nauki jazdy świadczą usługi szkoleniowe bardzo profesjonalnie i rzetelnie, zarówno w części teoretycznej, jak też udzielając indywidualnych praktycznych lekcji na drodze.
Nie zawsze jednak ukończenie kursu wystarcza do zdania praktycznej części egzaminu państwowego na prawo jazdy za pierwszym lub drugim podejściem.
Uzupełnieniem tradycyjnego trybu szkolenia może być skorzystanie z dodatkowej, bardzo przyjemnej formy edukacyjnej, jaką są symulatory jazdy w terenie. Pozwalają one w łatwy i wręcz pociągający sposób lepiej przyswoić technikę prowadzenia samochodu oraz w praktyczny sposób sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego.
W ocenie wielu osób, które skorzystały z tego narzędzia, to znakomita forma sprawdzenia, czy można BEZPIECZNIE zasiąść za kierownicą samochodu i doskonalić swoje umiejętności, bez najmniejszego ryzyka.
Poważnym argumentem przemawiającym za upowszechnianiem symulatorów jest fakt, że można nabierać wprawę bez powodowania realnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Symulatory pozwalają poruszać się po mieście i reagować na sytuacje, które zdarzają się na co dzień, podczas normalnej jazdy samochodem.
Miejmy nadzieję, że użytkowanie symulatorów w realny sposób przyczyni się do poprawy umiejetności młodych kierowców, którym przecież wcale niełatwo jest odnajdować się szczególnie w miejskim ruchu o dużym natężeniu i niestety wciąż niezbyt wysokiej kulturze jazdy.