W większości książek na temat biznesu poruszany jest temat przepływu pieniędzy. Czym są aktywa, a czym pasywa? Jak je odróżniać i jaki wpływ mają na nasze finanse? Czas byś zaczął rozpoznawać aktywa i pasywa w swoim życiu i zaczął korzystać z nich tak, by być bogatszym.

Data dodania: 2007-12-26

Wyświetleń: 7898

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W większości książek na temat biznesu poruszany jest temat przepływu pieniędzy. Aktywa to te rzeczy, które dają nam pieniądze, a pasywa, to takie, które nam je zabierają. Przy takim rozumowaniu warto mieć aktywa, niestety większość ludzi kupowała pasywa. Czas byś zaczął rozpoznawać aktywa i pasywa w swoim życiu.

To bardzo ważna kwestia, a sam niedawno zdałem sobie sprawę, że miałem pasywa, które zabierały mi pieniądze nie jednorazowo, ale stale, kilka razy w roku. Były to serwisy internetowe, część z nich wymagała stałego opłacania domeny, hostingu, a wcześniej jednorazowo stworzenia grafiki itd. Część z nich przynosiła dochody, jednak koszty były większe od profitów. Zrozumiałem, że najpierw powinienem załatać dziurę w moim portfelu, zanim zacznę wkładać do niego pieniądze.

Prawdą jest, że z każdego pasywa możesz zrobić aktywo. W jednym przypadku nowy telewizor to pasywo, a jednak da się zrobić tak, aby zaczął zarabiać na siebie i na Ciebie. Zacznij patrzeć na przepływ pieniędzy, a będzie Ci jeszcze łatwiej odróżniać od siebie pasywa od aktyw.

Przepływ pieniędzy



Abyś jeszcze lepiej zrozumiał pojęcie przepływu pieniędzy, nawiążę do przykładu z telewizorem. W momencie, gdy kupimy telewizor za 1000 pln, wtedy jest on pasywem. Nasz przepływ pieniędzy zmniejsza się o 1000 pln. Jeżeli weźmiemy abonament telewizyjny na 30 złotych miesięcznie, przepływ pieniężny każdego miesiąca będzie zmniejszał się o 30 złotych.

Jeśli zarabiałbyś 2000 złotych miesięcznie, wtedy w pierwszym miesiącu (gdy kupujesz telewizor) zostałoby Ci 1000 pln. Jeśli kupiłbyś też komputer za 2000 pln, wtedy Twój przepływ pieniędzy wynosiłby -1000 pln (minus). W kolejnych miesiącach 2000 - 30 = 1970 pln. Jeśli opłaty za Internet wynosiłyby 70 pln na miesiąc, to wtedy miałbyś 1900 pln przepływu miesięcznego.

W tym przypadku telewizor jest pasywem, ponieważ pomniejsza Twój przepływ pieniężny. Jeśli postanowiłbyś wypożyczać co jakiś czas telewizor i na tym zarabiać, a zarobki wynosiłyby 50 pln miesięcznie, wtedy telewizor stałby się aktywem. Dawałby on bowiem +20 pln przepływu miesięcznego (-30 pln + 50 pln = +20 pln).

Rozpisz sobie teraz wszystkie swoje przepływy pieniężne. Zrób tabelkę, po lewej stronie umieść wszystkie Rozchody, a po prawej Przychody. Jeśli kupujesz jedzenie, umieścisz średnią kwotę, jaką wydajesz miesięczne na jedzenie po lewej stronie. Jeśli dostajesz pensję, umieść ją po prawej stronie, w przychodach.

Opłaty za mieszkanie, prąd, gaz, Internet, telewizor, pieniądze na ubrania, bilety itd. umieść w rozchodach. Gdy skończysz, zrób podsumowanie (oblicz łączną kwotę rozchodów i kwotę przychodów). Jaki jest Twój przepływ pieniężny? Dodatni czy ujemny? A może wynosi zero?

Jak zwiększyć swoje przychody?



Aby zwiększyć łączną wartość swoich przychodów masz dwa rozwiązania: zmniejszyć wartość rozchodów lub zdobywać aktywa. Osobiście uważam, że lepszym i łatwiejszym pomysłem jest pierwsze rozwiązanie. Co więcej, pasywa możesz zamienić w aktywa i w ten sposób jednocześnie zmniejszyć wartość rozchodów, zdobywając przy tym aktywo.

Popatrz na swoją listę i zastanów się nad rozchodami, jakie umieściłeś w lewej stronie tabelki. Które z nich są niepotrzebne? Które możesz ograniczyć lub całkowicie wykreślić? Zmniejsz i całkowicie wyrzuć zupełnie nieprzydatne pasywa.

Teraz popatrz na te pasywa, które Ci zostały. Jak możesz zacząć na nich zarabiać? Jak możesz przekształcić je w aktywa? Jeśli wydajesz pieniądze na benzynę, jadąc do pracy może warto zabierać ze sobą kilka osób? Jeśli odwozisz swoje dzieci do szkoły może warto podwozić też dzieci sąsiada? Nie musisz brać za to pieniędzy.

W drodze powrotnej to sąsiad może zabrać dzieci do domu, a wtedy Ty zaoszczędzisz. A może w zamian za podwożenie jego dziecka do szkoły, sąsiad będzie mógł zaopiekować się Twoim dzieckiem przez jakiś czas i nie będziesz musiał zatrudniać opiekunki (pasywo).

Masz komputer i Internet? A może ktoś z Twoich znajomych czasami potrzebuje skorzystać z Internetu? W zamian mogą np. posprzątać Ci w domu. A ty zaoszczędzisz na czasie... Hmm, właśnie, Twój czas to Twoje aktywo. Możesz je sprzedawać innym (praca), a możesz go wykorzystać do innych celów.

Większość osób błędnie twierdziło, że ich dom / mieszkanie to aktywo. Tylko w takim przypadku, jeśli na siebie zarabia. Ale jeśli suma opłat i rozchodów, jakie generuje Twój dom jest większa od sumy przychodów, generowanych przez niego, wtedy dom jest pasywem. Jasne, trzeba mieć, gdzie mieszkać, ale może jesteś w stanie zmniejszyć rozchody, generowane przez mieszkanie lub zwiększyć przychody (np. wynająć wolny pokój)?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena