Wady wzroku, dokuczają nie tylko nam – osobom dorosłym czy też w podeszłym wieku. Cierpią na nie również nasze dzieci. Wśród najczęściej spotykanych u nich wad, zalicza się: astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Data dodania: 2012-02-15

Wyświetleń: 6204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęstsze przyczyny wad wzroku u dzieci to dziedziczenie, ale nie tylko. Otóż, dość częstym powodem pojawiania się wad wzroku u dzieci – głównie w wieku szkolnym, jest obciążenie oczu nadmierną pracą. Poza tym, do powstawania niektórych dziecięcych wad wzroku, przyczyniają się też: niewłaściwa dieta oraz nieprawidłowa higiena oczu przejawiająca się na przykład czytaniem przy nieodpowiednim świetle czy też spędzanie długich godzin przed komputerem lub telewizorem.

Diagnostyka wad wzroku u dzieci.
Jak twierdzą specjaliści okuliści, pierwszą kontrolę wzroku u dziecka, należy przeprowadzić już w wieku 2-3 lat. Wtedy też, zwiększa się znacznie szansa na całkowite wyeliminowanie stwierdzonej wady. Leczenie wad wzroku u dzieci odbywa się na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich to specjalne ćwiczenia, które można wykonywać także w domu według ustalonego schematu. Drugi sposób to właściwie dobrane okulary. Aby je nabyć, niezbędna jest wizyta w gabinecie okulistycznym.

Jak leczy się wzrok u dzieci.
Okulary korekcyjne dla dzieci, dobiera się podobnie jak w przypadku osób dorosłych, czyli według ścisłego zalecenia lekarza. Przepisane okulary dziecko, powinno nosić przez cały czas czyli zarówno w czasie, zabawy jak i w trakcie nauki czy chociażby zwykłego spaceru. W przeciwnym razie, okulary korekcyjne nie spełnią swojego zadania a wzrok malca może ulec znacznemu pogorszeniu. Przepisane okulary, należy nabyć jak najszybciej. Im później tego dokonamy, tym bardziej przyczyniamy się do wystąpienia: zeza lub niedowidzenia.

Wybierając właściwe okulary dla dziecka, należy kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem. Dzieci – szczególnie te młodsze – są zazwyczaj bardziej aktywne niż osoby dorosłe. Dlatego też, wybór okularów musi uwzględnić tą wyjątkową potrzebę. Oznacza to, że zarówno ich szkła jak i same oprawki, powinny być jak najbardziej odporne na upadek czy zarysowanie. Wybierając okulary korekcyjne dla dziecka, warto też zwrócić uwagę na wygodę w ich noszeniu. Powinny, więc być one odpowiednio lekkie. Nie zaszkodzi przy tym, by oprawki były kolorowe i wesołe. Dzięki temu, każdy nawet największy uparciuszek, chętnie będzie w nich chodził.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena