Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej. A skoro i tak nie można uciec przed koniecznością wydania gotówki, warto dowiedzieć się dlaczego i na co zostaną przeznaczone nasze pieniądze.

Data dodania: 2011-11-16

Wyświetleń: 1179

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielu Polaków niezadowolonych z nieuchronności opróżnienia portfeli wysnuwa szereg hipotez, próbując wyjaśnić, dlaczego znów ktoś coś od nich chce. My jednak postaramy się w przedbiegach uciąć szalone spekulacje.

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że ubezpieczenie OC nie jest kolejnym podatkiem. Chroni ono nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców przed konsekwencjami wypadku. Ci ostatni niejednokrotnie nie byliby w stanie opłacić kosztów naprawy szkód materialnych i zdrowotnych, jakie spowodowali. Obowiązek wykupienia OC nie jest także sposobem Towarzystw Ubezpieczeniowych na wyciągnięcie z kierowców niezłej sumy pieniędzy. Wiążę się z tym ściśle cena polisy, która w przeciwieństwie do tego co mówi wielu „znawców” tematu należy do najniższych w Europie. By wybrać najbardziej odpowiednie, a więc tanie OC, można skorzystać z kalkulatora OC. W ten sposób płatnik będzie miał pewność, że nikt go nie oszukał.

Przejdźmy jednak do konkretów – kogo chroni obowiązkowe ubezpieczenie?

Przede wszystkim osobę, która spowoduje wypadek. Warto pamiętać o tym, że według prawa nie trzeba być uznanym za winnego wypadku, bowiem samo spowodowanie jest wystarczające. Osoby, które zostały poszkodowane w zdarzeniu drogowym mają prawo do uzyskania odszkodowania za poniesione straty. Oznaczałoby to, że bez ubezpieczenia OC pieniądze na ten cel musiałby wyłożyć z własnej kieszeni sprawca. Opłacenie szkód majątkowych, ale także osobowych, a w tym koszty leczenia, zadośćuczynienie za krzywdy fizyczne i psychiczne, a także dożywotnia renta w przypadku trwałych uszczerbków na zdrowiu najczęściej byłoby niemożliwe lub zrujnowałoby sprawcę.

A co z osobą, która spowodowała wypadek? Jej niestety nie dotyczy ubezpieczenie OC. Istotna jest jednak informacja, że współmałżonek który poniesie w wypadku szkody materialne (nie należące do wspólnoty majątkowej) oraz osobowe może otrzymać odszkodowanie.

Ubezpieczenie przypisane jest do pojazdu, obowiązuje więc także wtedy, gdy kierowca, który spowodował wypadek nie jest jego właścicielem. Gorzej jeżeli kierowca nie wie, że prowadził pojazd bez ważnego OC. Jeżeli nieszczęśliwie dojdzie do zdarzenia drogowego z jego winy, to poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie zażąda od kierowcy (nie właściciela) zwrotu pieniędzy. Warto więc przed przekręceniem kluczyka sprawdzić, czy oby na pewno można ten pojazd prowadzić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena