Kredyt konsolidacyjny niewątpliwie umożliwia sfinansowanie całego lub części zadłużenia, na które składają się pozostałe dotychczasowe zobowiązania względem różnych instytucji, banków lub osób. Aby zdecydować się na kredyt konsolidacyjny należy zasięgnąć informacji na temat tego, jak on funkcjonuje.
Kredyt konsolidacyjny dzieli się na dwie różne opcje. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który jest udzielany zwykle na okres nieprzekraczający dziesięciu lat, na kwoty, które kredytobiorca jest w stanie opłacić w takim wymiarze czasu i które nie są zbyt wysokie, aby bank zażądał zabezpieczenia. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny udzielany jest natomiast także w przypadku zadłużeń na bardzo wysokie kwoty dając możliwość spłacenia zadłużeń w wydłużonym terminie. Rata kredytu konsolidacyjnego może stać się niższa od razem podliczonych rat, które składają się na pozostałe zobowiązania.
Kredyt konsolidacyjny daje również szansę na zrealizowanie projektów, które w sytuacji zadłużenia musiały zostać odłożone na lepszą przyszłość a to, dlatego, że kredyt konsolidacyjny pozwala na przeznaczenie pewnej jego części na projekty nieuwzględniające spłaty długów. Kredyt konsolidacyjny pozwala na efektywne rozwiązanie trudnej sytuacji finansowej w bezpieczny sposób oraz umożliwia powrót do równowagi finansowej.
Wymieniany często, jako najkorzystniejsza forma spłaty zadłużenia kredyt konsolidacyjny jest kredytem godnym uwagi dla każdego, kto posiada wiele innych zobowiązań w formie kredytów i pożyczek. Największym atutem, jaki niewątpliwie posiada kredyt konsolidacyjny jest opcja zamiany drogich kredytów konsumpcyjnych takich jak np. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt ratalny, kredyt budowlany a nawet kredyt hipoteczny itp. na tańszy kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny pozwala zsumować również kredyty hipoteczne, a także wszelkiego rodzaju inne zobowiązania.
Ze względu na to, że spłacany jest w dłuższym terminie, nieraz znacznie dłuższym niż terminy spłat bieżących zadłużeń, kredyt konsolidacyjny hipoteczny może pokryć nawet bardzo wysokie kwoty zadłużenia nie zwiększając jednak jednocześnie wysokości miesięcznej raty.