Serwer plików to najprostsza i najczęściej wykorzystywana rola serwera. Serwer plików, jak sama nazwa sugeruje, to miejsce, gdzie przechowywane są pliki, do których ma mieć dostęp więcej niż jedna osoba, w szczególności wszyscy pracownicy firmy.

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 2845

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dostęp do plików powinien być różnicowany poprzez nadawanie użytkownikom uprawnień do poszczególnych folderów i plików. Oczywiście możliwy jest przypadek, często spotykany w najmniejszych firmach, gdy wszyscy mają nieograniczony dostęp do wszystkiego. Zależnie od potrzeb i zastosowanych w związku z tym rozwiązań pliki mogą być dostępne tylko w sieci lokalnej albo również poza – w Internecie lub intranecie.

Format i zawartość i plików jest dowolny. Mogą to być np. dokumenty MS-Word, arkusze MS-Excel, pliki graficzne, zdjęcia, filmy.

Komputer pełniący rolę serwera plików powinien mieć dużo miejsca na dyskach a dyski powinny być szybkie. Warto zainwestować w zabezpieczenia na wypadek awarii dysków oraz rozwiązanie do archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych.

Dla zapewnienia szybkiego przesyłania plików istotna jest przepustowość połączenia sieciowego, przez które wszystkie pliki muszą być przesłane. Chodzi o to, aby łącze pomiędzy serwerem a switchem nie było wąskim gardłem – powinno mieć przepustowość kilka razy większą od przepustowości łącza pomiędzy komputerami - stacjami roboczymi a switchem.

W przypadku serwera plików na plan dalszy schodzi wydajność procesora czy ilość pamięci.

Kiedy potrzebujesz serwera plików ?
Serwera plików potrzebujesz wtedy, gdy dwie lub więcej osoby potrzebują dostępu do tych samych plików.

Co mi da serwer plików ?
Możliwość równoczesnego dostępu do informacji zapisanych w plikach na serwerze.

Kiedy nie potrzebujesz serwera plików ?
Serwer plików nie jest potrzebny, jeżeli wszystkie pliki, których potrzebujesz masz w swoimi komputerze i nie ma potrzeby, aby do Twoich plików mieli dostęp inni.

Przykładowe rozwiązania
Najprostsza forma serwera plików to udostępnienie folderu w systemie Windows.

Funkcję serwera plików doskonale spełniają specjalizowane urządzenia – dyski sieciowe NAS. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to dysk twardy podłączany bezpośrednio do sieci. W systemie Windows widać go jako dodatkowy dysk logiczny - dodatkową „literkę”, która pojawia się gdy komputer podłączony jest do sieci.

To  rozwiązanie sprawdza się wtedy, serwer nie musi pełnić żadnych innych ról. Zwykle rola serwera plików jest jedną z kilku ról.

Przykładowo Microsoft Windows Server (system operacyjny, który instaluje się na komputerze-serwerze) w każdej wersji spełnia rolę serwera plików z zaawansowanym systemem uprawnień – można zdefiniować do jakich plików ma mieć dostęp każdy użytkownik/grupa użytkowników.

Tematem kolejnego artykułu będzie serwer bazy danych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena