Zanim zaczniemy warto zadać sobie kilka pytań bo przy zakupie aparatu cyfrowego należy wziąć pod uwagę coś więcej, niż tylko jego atrakcyjny wygląd i wygodne ułożenie w dłoni, choć komfort użytkowania również jest bardzo istotny.

Data dodania: 2007-05-08

Wyświetleń: 9543

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Co chcesz fotografować? - ludzi, krajobrazy, architekturę
2. Jakie przewidujesz rozmiary ewentualnych odbitek: 9x13, 10x15, większe
3. Czy przewidujesz obróbkę cyfrową?
4. Czy Twój aparat cyrfowy będzie przeżywać poważne eksperymenty (fotografowanie w ekstremalnych warunkach oświetleniowych), czy raczej ma służyć do trochę
bardziej ambitnej fotografii z wycieczek?
5. I wreszcie jaką sumę przeznaczasz na swój aparat.

Pamiętaj że wybór aparatu wymaga pójścia na kompromis - albo, albo, niestety... chcąc mieć wszystko najwyższej klasy musielibyśmy zainwestować w aparat, za który spokojnie można by kupić samochód!

Masz zamiar zakupić aparacik cyfrowy za 400-500 zł.

Pamiętaj - tanie aparaty cyfrowe to raczej zabawki, niż sprzęt do profesjonalnych zdjęć!
Nasze typy to:

Canon A430 (tego poleca najwięcej osób)
FUJI FinePix A610
NIKON COOLPIX L10

Jeżeli wybiersz między nimi, to:

W Canonie matryca 4 mpx, w Fuji 6 mpx.
W Canonie zasilanie z dedykowanego akumulatorka, w Fuji z "paluszków".

Zdecydowanie odradzamy w tej cenie aparaty cyfrowe firmy Benq.

Masz zamiar zakupić aparacik cyfrowy za jakieś 700 zł i chciałbyś zapytać co za taką kasę wybrać.

Jeżeli Towej wymagania to:
- Najlepiej żeby machał jak najlepsze zdjęcia i żeby posiadał jakies sprawnie (z dobrymi efektami) działające programy tematyczne, ponieważ jak narazie jestem laikiem w dziedzinie fotografowania.
- Głównie będzie on wykorzystywany do robienia fotek na imprezach i takie tam, ale dobrze byłoby żeby stwarzał możliwości jakiejś ingerencji w to co powstaje na zdjęciu, gdyż za jakiś czas kiedy lepiej poznam te wszystkie parametry chciałbym fotografować bardziej "świadomie".
- No i filmiki żeby kręcił w w miarę dobrej jakości (choć to nie jest najważniejsze).
- Rozmiary nie są ważne.
- W sumie to nie spodziewam się jakiegoś super sprzętu za tę kasę, ale poprostu nie chciałbym zmarnować tych pieniędzy bo nie zanosi się na prędką wymianę sprzętu.

To możesz zdecydować się np na zestaw dla początkującego fotografa:

Aparat Olympus C765 ultra zoom:
- Matryca 4 mega piksele,
- 10x zoom optyczny
- karta xd 512 mega-z funkcją robienia zdjęć panoramicznych
- ładowarka i kabelki do komputera-to oczywiste
- dodatkowo tulejka zabezpieczająca obiektyw
- filtr UV
- filtr polaryzacyjny kołowy
- torba trekkeing
- dwie baterie w zestawie
- płyta z softem
- mini statyw

Jeżeli masz ok. 1200zł to proponujemy takie aparaty jak:

-Fujifilm Finepix F31fd
-Sony DSC W80, W90
-HP R967
-Olympus mju 750,760

Fujifilm Finepix F31fd - plusy i minusy:
+ najwyższa czułość wynosząca ISO 3200
+ bardzo niski poziom szumów nawet przy korzystaniu z najwyższych czułości
+ akumulator o pojemności 1800 mAh pozwalający na wykonanie ponad 500 zdjęć
+ bardzo sprawnie działający system detekcji twarzy
+ efekty kolorystyczne naśladujące materiały tradycyjne
+ aberracje w f31 sa na przecietnym poziomie i trudno znalezc aparat tej klasy, ktory bylby ich pozbawiony. na wydrukach A5 nawet ich nie zauwazysz.

- staroświecki design
- brak histogramu
- brak technologii Mass Storage
- brak opcji korekty obrazu (nasycenie, kontrast, wyostrzenie)
- brak języka polskiego w menu

Jeżeli jednak chcesz miec ustawienia manualne (a raczej półmanualne, bo o pelnym manualu mozesz zapomiec) w aparacie tej klasy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakosci zdjec, to masz tylko fuji f30/f31, ktory spelnia te wymagania.

Szukanie innego aparatu to strata czasu, bo takiego po prostu nie ma. nie narzekalbym na brak mozliwosci zmiany kontrastu czy poziomu wyostrzenia detali, bo sa one na optymalnym poziomie i nie ma sensu ich zmieniac. poza tym kto to robi?

Jesli nie trzeba ich zmieniac, to nawet profesjonalisci nie bawia sie z takimi rzeczami, no bo po co? Podgląd histogramu to ciekawa sprawa i na pewno warto go miec, ale w tej klasie aparatow to rzadkosc

Pamiętaj że jezeli z jednej strony szukasz aparatu z bardziej zaawansowanymi opcjami, a z drugiej chcesz, zeby to byla malpka wielkosci puderniczki. to sie wyklucza, nie ma szans zeby to pogodzic.

Może się wydawać, że większość opisanych funkcji jest nieprzydatna w pracy z aparatem. Jednak te opcje, z których jeden użytkownik w ogóle nie będzie korzystał, dla innego będą podstawowym narzędziem pracy. Wszystko zależy od dobrania możliwości aparatu do indywidualnych potrzeb.

Jeżeli szukasz półprofesjonalnego sprzętu fotograficznego o nowych możliwościach, jednak niewiele wykraczających poza aparat klasyczny, zastanów się nad aparatem typu Olympus C-1400XL lub Canon PowerShot pro 70.

Gdy potrzebujesz uniwersalnego narzędzia o znacznie większych możliwościach manipulowania obrazem bezpośrednio w aparacie, małego i lekkiego, przyjrzyj się ofercie firmy Casio. Spośród wszystkich cyfrówek aparaty tej firmy mają najwięcej "wodotrysków" przy stosunkowo niskich cenach.

Gdy chcesz wykonać czarno białe-zdjęcie, możesz podejrzeć efekt. Wbudowany monitor pozwala na kadrowanie obrazu w odcieniach szarości przed jego zarejestrowaniem.
Aparat cyfrowy rejestruje ruchomy obraz w postaci klatek. Niestety, pracuje w niskiej rozdzielczości ze względu na ograniczoną pojemność karty pamięci.
Niektórym cyfrówkom nie trzeba zakładać filtrów na obiektyw, by uzyskać efekty specjalne, obraz bowiem jest poddawany obróbce w pamięci aparatu.
Wybór aparatu wbrew pozorom nie jest rzeczą bardzo trudną. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy aparat cyfrowy może nie być spełnieniem naszych marzeń (choć nie jest to też wykluczone). Dopiero kolejny zakup ze znacznie większą świadomością potrzeb i możliwości technologii cyfrowej będzie bliższy ideałowi.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena