Fotografia jako modna pasja fotografia dla każdego. Obróbka i cyfrowy retusz zdjęć. Retusz twarzy i ciała. Retusz zdjęć czarno-białych. Sprzęt fotograficzny - aparaty i obiektywy oraz inne akcesoria. Rodzaje obiektywów.

Data dodania: 2007-04-26

Wyświetleń: 7172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aktualnie fotografia stała się bardzo popularną pasją.
Dynamika rozwoju cyfrowych technologii w ostatnich latach przyczyniła się do znacznej popularności cyfrowych aparatów. Dzięki temu obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój fotografii. Wiele osób posiada już własnym aparat pozwalający na półprofesjonalne pstrykanie zdjęć. Należy pamiętać jednak, że nawet najbardziej profesjonalne lustrzanki, czy najlepszej klasy obiektywy nie będą robić dobrych fotografii bez odpowiedniej wiedzy fotografa. Automatyczne ustawienia nigdy nie zastąpią umiejętności fotografa oraz artystycznego podejścia. Dlatego też warto poznać przynajmniej podstawy fotografii, abyśmy potrafili szokować przyjaciół rewelacyjnymi fotografiami.

Wybór odpowiadającego naszym potrzebom aparatu, czy obiektywu nie jest łatwym zadaniem. Większość firm produkujących aparaty i obiekty, oferuje szeroki wybór sprzętu. Jeśli wybierzemy dość profesjonalny aparat, jakim jest lustrzanka, będzie trzeba wybrać również odpowiedni obiektyw i akcesoria. Obiektywy dzielą się na kilka grup. Ze względu na regulację ogniskowej wyróżnia się obiektywy stałoogniskowe i obiektywy zmiennoogniskowe, czyli tzw. zoomy. Poza tym można wyróżnić także: obiektywy standardowe, obiektywy długoogniskowe tzw. tele i obiektywy szerokokątne.
Istnieje również wiele specjalistycznych obiektywów jak: obiektywy makro, obiektywy typu rybie oko, obiektywy do portretów i inne.


Atutem dla fotografii cyfrowej jest niewątpliwie obróbka zdjęć i retusz na komputerze, co stwarza szerokie możliwości ingerencji w wykonane już zdjęcie. Możemy łatwo wykonać znaczący retusz buzi lub całego ciała. Aczkolwiek efektowna obróbka zdjęć wymaga jednak nieco wprawy, ale nie są ta jakieś wielkie umiejętności, które zdobywa się przez długi okres czasu. Wystarczy poćwiczyć z posiadanym programem do obróbki zdjęć.
Licencja: Creative Commons
5 Ocena