Społeczeństwo europejskie się starzeje. Żyjemy coraz dłużej, co wiąże się z różnego rodzaju uciążliwościami - chorobami wieku podeszłego, ograniczeniem mobilności, niesamodzielnością. Są jednak sposoby, by jesień życia była czasem satysfakcjonującym i przynoszącym radość. Jako przykład mogą posłużyć inicjatywy społeczne w Bambergu.

Data dodania: 2008-12-19

Wyświetleń: 2662

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bamberg jest małym siedemdziesięciotysięcznym miasteczkiem na południu Niemiec, które
może poszczycić się własnym uniwersytetem oraz wieloma zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te dwa czynniki z pewnością mają duży wpływ na prężnie działające życie akademickie, bogatą ofertę kulturalną oraz na różnorodność podejmowanych inicjatyw, m.in. społecznych.
Wiele z nich kierowanych jest do seniorów, którzy stanowią coraz większy odsetek niemieckiej populacji. Nie trzeba być wnikliwym obserwatorem, by dostrzec zmiany w strukturze mieszkańców Bambergu. Są one widoczne „gołym okiem”. W miesiącach letnich, kiedy studenci wyjeżdżają do domu, na ulicach zobaczyć można prawie samych seniorów. W żadnym wypadku nie jest to jednak widok smutny. Seniorzy wyglądają tu na ludzi spełnionych, szczęśliwych i pełnych energii. Mimo zaawansowanego wieku nie rezygnują z aktywności fizycznej, co przekłada się na ich dobrą kondycję oraz nienaganny wygląd. W miejskim parku oraz z na okolicznych drogach rowerowych można spotkać wiele starszych osób, które swój wolny czas poświęcają na dbanie o kondycję fizyczną. Codzienne bieganie, spacery oraz wycieczki rowerowe sprawiają, że ich sylwetka nie rożni się znacznie od tej z czasów młodości, co z pewnością ma duży wpływ na ich dobre samopoczucie.
Dodatkowo, w mieście istnieje wiele inicjatyw skierowanych do osób w wieku emerytalnym. Dzięki temu seniorzy nie spędzają wolnego czasu samotnie przed telewizorem, lecz korzystają z szerokiej oferty różnorodnych zajęć.
Miasto oferuje im kursy komputerowe, dzięki którym mogą korzystać z internetu. Na terenie miasta działają również kluby seniorów, które organizują spotkania przy kawie, popołudnia gier, imprezy towarzyskie, a także jedno- i kilkudniowe wycieczki. Członkowie klubów spotykają się regularnie, by podyskutować na interesujące ich tematy oraz spędzić czas w towarzystwie rówieśników. Dzięki temu mają poczucie, że ich życie w dalszym ciągu jest wartościowe, i satysfakcjonujące.
Osoby, które są jeszcze w sile wieku i nie mają większych problemów ze zdrowiem, angażują się również w różnego rodzaju wolontariat. Mają bowiem dużą wiedzę z konkretnych dziedzin oraz doświadczenie, którego młodzi ludzie mogliby im tylko pozazdrościć. Nierozsądnie byłoby, nie skorzystać z ich potencjału. Seniorzy są bardzo otwarci na pomoc innym i z przyjemnością służą radą z dziedzin, które są im bliskie. Dodatkowo działa w Bambergu program „Dziadkowie do wypożyczenia”. Osoby, które czują się jeszcze młodo i mają sporo energii, spędzają wolny czas z dziećmi, co przynosi obustronne korzyści. Dzieci mogą się od „dziadków”, wiele nauczyć, a emeryci czują, że są potrzebni i przydatni.
Władze miasta doceniają wkład seniorów i również starają się zadbać o zaspokojenie ich potrzeb. Dlatego stworzono całoroczny program imprez skierowany właśnie do tej grupy mieszkańców. Dużą popularnością cieszy się impreza karnawałowa, a punktem kulminacyjnym programu jest koncert seniorów odbywający się wiosną lub latem. Dodatkowo, co miesiąc organizowane są wędrówki dla seniorów, w których udział bierze średnio od 150 do 200 osób.
Lokalna gazeta również nie zapomina o starszym pokoleniu i co kwartał wydaje dodatek kierowany do seniorów. Mogą oni przeczytać w nim o życiu i działaniach swoich rówieśników, inicjatywach podejmowanych w mieście i w okolicach, różnego rodzaju imprezach, jak również mogą zapoznać się z wieloma innymi tematami związanymi z wiekiem podeszłym.
W mieście powołana została rada seniorów, reprezentująca interesy starszego pokolenia oraz doradzająca radzie miasta w sprawach dotyczących tej grupy mieszkańców.
Oczywiście oprócz seniorów biorących aktywny udział we wspomnianych inicjatywach, mieszkają w Bambergu osoby schorowane i nie radzące sobie z obowiązkami życia codziennego. Często nie są zbyt mobilne i wyjście z domu jest dla nich sporym problemem. Na szczęście nie muszą się obawiać samotności i wyizolowania. Mogą liczyć na pomoc życzliwych ludzi, którzy ich odwiedzają, pomagają zrobić zakupy, ugotować obiad czy posprzątać mieszkanie. „Pomocnicy” mogą w razie potrzeby towarzyszyć seniorowi również w drodze do lekarza czy urzędu.
Osoby starsze mają do dyspozycji mieszkania dostosowane do swoich potrzeb, które dzięki odpowiedniemu wyposażeniu umożliwiają im jak najdłuższe życie w samodzielności. Warto tu wspomnieć także o systemie powiadamiania o wypadku. Seniorzy boją się często, że w razie upadku czy innego groźnego dla zdrowia zdarzenia nie zdołają powiadomić na czas pogotowia lub innych osób, które mogłyby im pomóc. Dlatego wyposaża się ich w specjalny sprzęt, który pomoże zaalarmować odpowiednie służby, nawet gdy nie jest się w stanie dotrzeć do telefonu. Wystarczy przycisnąć guzik bransolety noszonej np. na ręku, a centrala alarmowa od razu wie, od kogo nadawany jest sygnał i może niezwłocznie udzielić pomocy poszkodowanemu seniorowi. Dzięki takiemu systemowi osoby starsze mogą zawsze czuć się bezpiecznie i pewnie, co ma duży wpływ na ich komfort psychiczny.
Życie seniorów w Bambergu jest pełne wrażeń i ciekawych zajęć. Jest to zasługa władz miasta, wielu życzliwych ludzi oraz, co najważniejsze, samych seniorów. Nie zamykają się oni w domach, lecz biorą czynny udział w życiu społecznym. Są pełni entuzjazmu i chęci do działania. Dbają o zdrowie i kondycję fizyczną, co pozwala im dłużej cieszyć się samodzielnością. Podkreślić należy jednak fakt, że tak dobre efekty zawdzięczają dbałości o zdrowie już od czasów młodości.




Licencja: Creative Commons
0 Ocena