W skład łóżka wchodzi wiele akcesoriów sypialnianych, a ich jakość ma znaczący wpływ na zdrowy sen. Jednak wybór odpowiednich produktów to nie wszystko - należy również wiedzieć, jak o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej. Na czym zatem polega pranie oraz pielęgnacja poduszek, kołder i pościeli?

Data dodania: 2024-02-23

Wyświetleń: 207

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dbać o akcesoria sypialniane? Praktyczne wskazówki dotyczące prania i pielęgnacji poduszek, kołder i pościeli

Poduszka - jak prawidłowo o nią dbać?

Każda poduszka jest inna. Ich wypełnienie, rodzaj poszewki czy nawet kształt - każdy z tych czynników wpływa na właściwy sposób pielęgnacji. Jednak zanim do tego przystąpimy, warto zapoznać się z etykietą. To właśnie na niej znajdziemy najważniejsze informacje, w tym dowiemy się, czy można ją prać w domowej pralce. Jeśli tak, to zastanówmy się, jaki detergent będzie najlepszy do rodzaju wypełnienia. Najlepiej postawić na taki, który nie podrażni skóry oraz nie wpłynie na jakość wkładu. W przypadku samego prania warto dodatkowo ustawić delikatny program, który pozwoli uniknąć uszkodzeń. Zaleca się także dodać kilka piłek tenisowych, gdyż pomogą one w rozbijaniu wypełnienia, utrzymując jego elastyczność oraz puszystość. Nie zapominajmy także o dokładnym wypłukaniu detergentu oraz suszeniu poduszki na dworze lub w suszarce z programem na niskich obrotach. A jak na co dzień dbać o nią? Najlepiej poprzez regularne wytrząsanie oraz wietrzenie.

Kołdra - na czym polega jej pielęgnacja?

Pielęgnacja kołdry nie różni się znacząco od pielęgnacji poduszki. Wynika to z faktu, iż obie mogą mieć zarówno naturalne, jak i syntetyczne wypełnienie. Tutaj również obowiązuje:

  • sprawdzenie etykiety, gdyż każdy produkt może mieć inne właściwości, co przekłada się m.in. na temperaturę prania,
  • delikatny program, gdyż wypełnienie kołdry także może ulec uszkodzeniu, dlatego najlepiej postawić na niskie obroty,
  • dodanie piłek tenisowych do bębna pralki, gdyż dzięki nim można rozbić wypełnienie, przez co zachowuje ono swoją puszystość i elastyczność.

Musimy jednak pamiętać, że kołdry, zwłaszcza te duże, mogą wymagać prania w pralkach o większej pojemności. W przypadku pielęgnacji najlepiej postawić na regularne wietrzenie, wstrząsanie.

Pościel - jak przedłużyć jej trwałość?

Dbanie o pościel jest szczególnie ważne, gdyż ma ona na co dzień bezpośredni kontakt z naszą skórą. Z uwagi na to zaleca się prać je co 1-2 tygodni - w ten sposób możemy utrzymać świeżość. W tym celu oczywiście należy przeczytać etykietę od producenta i zastosować się do temperatury wody oraz ilości obrotów. Starajmy się także unikać napełniania pralki zbyt dużą ilością pościeli, gdyż utrudnia to równomierne pranie. Nie zaleca się także używania nadmiaru detergentu. Wynika to z faktu, iż ciężej się go wypłukuje, a nieodpowiedni produkt może przyczynić się do podrażnień skóry. Jeśli to możliwe, unikajmy suszenia na słońcu, ponieważ może to powodować blaknięcie kolorów. Warto również wiedzieć, że każdy element pościeli może mieć różne wymagania pielęgnacyjne. Dostosujemy się zatem od wymagań konkretnego rodzaju materiałów.

Zakupy poduszek, kołder i pościeli to inwestycja w zdrowy sen i codzienny komfort. Jednak prawdziwa wartość tych elementów pojawia się, gdy odpowiednio dbamy o ich pielęgnację. Pamiętajmy zatem o regularnym praniu oraz wykonywaniu wszystkich czynności w prawidłowy sposób.

Artykuł sponsorowany.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena