Idea obdarowywania bliskich prezentami z najróżniejszych okazji jest tak stara, jak ludzkość, choć to, co i kiedy się daje, zmieniało się przez wieki. Dziś trudno mówić o jakiejkolwiek formalizacji prezentów – wręcz przeciwnie, mamy dowolność, której żadne pokolenie wcześniej nie miało.

 

Data dodania: 2023-07-07

Wyświetleń: 88

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niepowtarzalne prezenty w nowoczesnym świecie

Ale w ogóle skąd się wzięły prezenty!?

Ha! Na tak postawione pytanie na pewno nikt nie zna precyzyjnej odpowiedzi. Bo przecież koncepcja podarków jest znana nawet w świecie zwierząt, ale prezenty, jakie dajemy sobie na urodziny, rocznice czy nawet z różnych zawodowych okazji są zdecydowanie kulturowe, a nie ewolucyjne. Chodzi w nich zatem o to, żeby wyrazić pamięć i pewną zażyłość z obdarowanym, a jednocześnie zaznaczenie, że wydarzenia w życiu innych ludzi także dla nas mają konkretne znaczenie. I nie chodzi w tym jedynie o świętowanie pewnych wielkich okazji, ale raczej o to, by dać znać „wiem, że to ważny dzień w Twoim życiu”. Stąd też wzięła się najpierw koncepcja formalnych prezentów – takich, których wartość i charakter były skodyfikowane w tradycji i kulturze i dokładnie to samo źródło mają prezenty osobiste, na których skupiamy się w większości dziś.

Idealny prezent: dlaczego powinien być indywidualny?

Jeśli jako punkt wyjścia przyjąć, że prezent ma być wyrazem po pierwsze pamięci o konkretnym wydarzeniu, a po drugie związku z daną osobą, to staje się oczywiste, że pewna indywidualizacja podarunków jest bardzo pożądana. Odejście od ściśle ustalonego charakteru prezentów wynika też z tego, że zwyczajnie mamy dziś wybór większy niż ktokolwiek wcześniej, nawet jeśli patrzeć tylko na prezenty relatywnie tanie.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie kategorie takich indywidualnych prezentów. Po pierwsze, są to rzeczy wykonane osobiście, a po drugie – znacznie częściej – wykonane na indywidualne zamówienie.

Klasycznym przykładem z tej drugiej kategorii są wiązanki, które były – i w niektórych przypadkach nadal są – podstawą prezentów. Ale do tej samej kategorii można zaliczyć na przykład koszulki z nadrukiem. One same zresztą też są ciekawym przykładem tego, jak ewoluowała koncepcja prezentów.

Kiedy prezent jest dobry: na przykładzie koszulek na prezent

Żeby prezent był dobry, musi spełniać kilka warunków, choć oczywiście waga każdego z nich jest czymś absolutnie subiektywnym

  • Musi mieć osobisty charakter. Koszulki z własnym tekstem to jeden z najlepszych przykładów. Pozwalają odwołać się do upodobań, charakteru, pasji obdarowanego, ale też podkreślić konkretną okazję.
  • Musi mieć wartość funkcjonalną. Tutaj przypadek koszulek jest oczywisty, nawet jeśli obdarowany będzie traktował ją jedynie jako ubiór rekreacyjny, bo na więcej nie pozwala na przykład dress code w firmie.
  • Musi być dostępny finansowo. I znów – można znaleźć tańszą propozycję niż koszulka, ale nadal będzie to prezent w zasięgu budżetu sporej części osób i nieprzesadnie drogi w stosunku do większości okazji.
  • Musi być spersonalizowany. Tu oczywiście każdy ma inną skalę porównawczą, ale przygotowanie koszulki z własnym tekstem zdecydowanie mieści się w klasyfikacji oryginalności.
  • Musi mieć wartość sentymentalną (emocjonalną). Nie chodzi przy tym o to, żeby wywoływał wybuch euforii, ale o to, żeby zwyczajnie cieszył i wzbudzał w obdarowanej osobie poczucie pewnej bliskości z tym, kto prezent wręczył.

Koszulki na prezent to rozwiązanie, które jest stosunkowo nowe, ponieważ i technologia, która pozwala dekorować je według własnego pomysłu, też dojrzała w miarę niedawno i stało się to zdecydowanie bardziej dostępne. I jasne, są pewne okazje, przy których taki prezent może nie być idealny, ale dotyczy to raczej tych okoliczności, które wciąż są obwarowane potężnymi regułami kulturowymi: śluby, w mniejszym stopniu jubileusze zawodowe czy okrągłe urodziny. 

W przypadku większości okazji jednak taki swobodny, a przy tym jak najbardziej indywidualny, emocjonalny i przy okazji praktyczny prezent, nie będzie naruszał żadnych niepisanych zasad.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena