Nornice rude to niezwykle ciekawe stworzenia, ale kiedy pojawiają się w naszym ogrodzie, mogą stworzyć poważne problemy. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać nornice rude, jakie szkody mogą wyrządzić w Twoim ogrodzie i jak sobie z nimi poradzić.

Data dodania: 2023-05-05

Wyświetleń: 147

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nornica ruda w ogrodzie: jak rozpoznać i jak sobie z nią poradzić

Co to jest nornica ruda?

Nornica ruda to gryzoń, który jest blisko spokrewniony z myszami i szczurami. Ma charakterystyczną rude futro, zaokrąglone uszy i małe oczy. Jest dość mała, zwykle osiąga około 15 cm długości, a jej ogon ma około 5 cm. Nornice rude żyją w podziemnych tunelach, gdzie budują gniazda i magazynują jedzenie. Są aktywne przez cały rok i żerują głównie na roślinach.

Jakie szkody mogą wyrządzić nornice rude w Twoim ogrodzie?

Nornice rude mogą powodować poważne szkody w Twoim ogrodzie. Żerując na korzeniach roślin, osłabiają je i mogą spowodować ich zamieranie. Mogą też zjadać nasiona, cebule i bulwy roślin, co może uniemożliwić ich wzrost w kolejnym sezonie. Ponadto, tunelowanie nornic może uszkadzać korzenie trawnika i innych roślin, co wpływa na ich wygląd i zdrowie.

Jak rozpoznać obecność nornic w Twoim ogrodzie?

Istnieje kilka sposobów, aby zidentyfikować obecność nornic w Twoim ogrodzie. Po pierwsze, możesz zauważyć charakterystyczne kopce ziemi, które są wynikiem tunelowania nornic. Możesz też zauważyć uszkodzone rośliny, które są wynikiem żerowania nornic na ich korzeniach. Możesz także zobaczyć same nornice, ale są one zwykle trudne do zauważenia, ponieważ są aktywne głównie w nocy.

Jak sobie poradzić z nornicami w ogrodzie?

Jeśli podejrzewasz obecność nornic w swoim ogrodzie, istnieje kilka sposobów, aby sobie z nimi poradzić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest użycie trutki nornicowej, która jest dostępna w większości sklepów zoologicznych. Możesz także spróbować zasadzić rośliny, które nornice nie lubią, takie jak żarnowce, czosnek czy anyż. Istnieją również specjalne pułapki, które pozwalają na łapanie nornice żywcem, ale trzeba pamiętać, że taka metoda nie jest przyjazna dla zwierząt i może być nielegalna w niektórych krajach. Możesz także spróbować zapobiegać tunelowaniu nornic, przez użycie siatki lub materiału przeciwko nim, podczas sadzenia roślin.

Jednym ze sposobów na odstraszenie nornic jest również posadzenie roślin, które odstraszają nornice. Do takich roślin zaliczają się między innymi czosnek, anyż, ostróżka czy kosaciec syberyjski. Można też spróbować po prostu posadzić wiele różnych gatunków roślin, co zwiększy ich szanse na przetrwanie w przypadku ataku nornic.

Innym sposobem na zapobieganie pojawianiu się nornic jest regularne podlewanie roślin, aby utrzymać wilgotność gleby, co utrudni nornicom żerowanie na korzeniach. Można także stosować nawozy i środki odstraszające na bazie naturalnych składników, takie jak olejki eteryczne czy skrobia kukurydziana.

Podsumowanie

Nornice rude są fascynującymi stworzeniami, ale kiedy pojawiają się w naszym ogrodzie, mogą powodować poważne szkody. Rozpoznanie ich obecności i zastosowanie odpowiednich środków, takich jak trutka, rośliny odstraszające, pułapki czy zapobieganie tunelowaniu, mogą pomóc w ograniczeniu szkód. Ważne jest również dbanie o higienę i porządek w ogrodzie oraz stosowanie naturalnych środków odstraszających, aby zapobiec pojawianiu się nornic. Dzięki tym prostym krokom możesz cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem, wolnym od szkodników.

Jak zapobiegać pojawianiu się nornic w ogrodzie? Najlepszym sposobem na zapobieganie pojawianiu się nornic w ogrodzie jest dbanie o higienę i porządek w ogrodzie. Nornice lubią miejsca, gdzie jest dużo ukrytych zakamarków, dlatego należy regularnie sprzątać i usuwać wszelkie odpadki. Można też regularnie kosić trawnik, aby zapobiegać tworzeniu się tuneli pod nim.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena