Ogrzewanie gazowe jest, nomen omen, gorącym tematem, ale bardzo często mówi się o nim wyłącznie w kontekście chwilowych zmian cen gazu. Warto jednak przyjąć szerszą perspektywę i ocenić koszty ogrzewania domu gazem w takim ujęciu.

Data dodania: 2023-03-24

Wyświetleń: 144

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ogrzewanie domu gazem – czy to się może opłacać?

Ogrzewanie domu gazem płynnym. Czym jest gaz LPG ?

Gaz płynny, czyli LPG (Liquefied Petroleum Gas) to mieszanka skroplonego propanu i butanu. Taki gaz spala się czysto, nie generując pyłów, ma wysoką wartość energetyczną, pozwala na płynne dostosowanie cyklu pracy instalacji, a w profesjonalnie skonstruowanej instalacji jest całkowicie bezpiecznym paliwem. W domowych instalacjach grzewczych gaz do zbiorników – najczęściej naziemnych, ale istnieje też możliwość montażu zbiornika pod ziemią – kupuje się albo w ramach długoterminowej umowy z dostawcą, albo każdorazowo wybierając źródło.

Cena gazu płynnego. Ile kosztuje litr gazu płynnego?

Cena gazu płynnego nie jest regulowana przez URE i podlega – szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach – bardzo dynamicznym zmianom. Średnio za litr gazu płynnego trzeba zapłacić około 3,00 zł, choć w cennikach niektórych dostawców ceny wynoszą ponad 3,50 złote.

W kontekście instalacji grzewczych warto dodać, że na cenę gazu wpływają także dodatkowe zapisy umowy, począwszy od wielkości dostaw, przez terminy realizacji, a skończywszy na zmianach wynikających po prostu z polityki cenowej danego dostawcy, dlatego warto poszukać ofert promocyjnych na przykład w firmie Gazgrod.

Zbiornik na gaz płynny. Ile kosztuje i na jak długo wystarcza?

Ceny zbiorników na gaz płynny zależą od ich pojemności oraz polityki cenowej dostawcy. Można też, zamiast zbiornik kupować, wydzierżawić go, ale wówczas należy liczyć się z umową na dostawy gazu w jednej firmie, co nie zawsze będzie opłacalne. Na rynku dostępne są też zbiorniki z demontażu, jednak ich zakup jest odradzany przez większość specjalistów.

To, na jak długo wystarczy zbiornik gazu, będzie zależało w dużej mierze od wydajności instalacji i sposobu jej eksploatacji. Sam zbiornik będzie mógł być używany zwykle przez 10 do 20 lat, choć dokładną trwałość producent określa w dokumentacji.

Zbiornik na gaz płynny 2700 l

Małe zbiorniki o pojemności 2700 litrów można kupić za 7-9 tysięcy złotych, choć niektóre modele są wyraźnie droższe. Taki zbiornik w wielu przypadkach wystarczy napełnić raz do roku, co jest o tyle wygodne, że pozwala uniknąć zakupów gazu zimą, kiedy cena paliwa jest najwyższa.

Zbiornik na gaz płynny 4850 l

Bardzo często zbiorniki tej pojemności są polecane jako wariant podstawowy. Cena taniego zbiornika średniej klasy przekracza 8500 złotych, natomiast wiele jest też ofert zbiorników w granicach 12 tysięcy złotych. Przy średniej wielkości domu z przeciętną termoizolacją zamieści on zapas paliwa na kilkanaście miesięcy.

Zbiornik na gaz płynny 6400 l

Cena zbiornika na gaz o pojemności 6400 litrów wynosi od około 9 tysięcy złotych, choć w tym przypadku rozpiętość cenowa jest znaczna. Takie duże zbiorniki proponowane są do dużych domów wymagających zużycia sporej ilości paliwa.

Jak obliczyć koszty ogrzewania domku jednorodzinnego?

Dokładne obliczenia są bardzo trudne, ponieważ wymagają uwzględnienia wielu czynników, które same w sobie są szacunkowe. Oczywiście cena gazu propan ma tu znaczenie kluczowe, ale istotne będzie też uwzględnienie konstrukcji instalacji, indywidualnych preferencji, wielkości domu, liczby osób i tak dalej.

Dla ogólnych szacunków przyjmuje się następujące przeliczniki:

  • 170-200 kWh/m kw. dla nieocieplonych domów;
  • 140-160 kWh/m kw. dla ocieplonych domów;
  • 80-120 kWh/m kw. dla domów budowanych obecnie;
  • 50-70 kWh/m kw. dla domów energooszczędnych;
  • 10-15 kWh/m kw. dla domów pasywnych;

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

W standardowej instalacji przy cenie gazu na poziomie ok. 3 złotych za litr, cena wygenerowania jednej kWh będzie wynosiła około 47 groszy. To pozwala na dokonanie prostych obliczeń według schematu: powierzchnia x zapotrzebowanie jednostkowe x cena jednostki.

  • Stary ocieplony dom o powierzchni 100 metrów: 100x150x0,47=7050 zł.
  • Nowy dom o powierzchni 200 metrów: 200x100x0,47=9400 zł.
  • Nowy dom energooszczędny o powierzchni 150 metrów: 150x60x0,47=4230 zł.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – dofinansowanie

W 2023 roku można skorzystać z dofinansowania, które ma formę zwrotu podatku VAT za gaz do celów grzewczych. Właściwy wniosek można złożyć w urzędzie gminy, przy czym środki te będą przysługiwały tylko po spełnieniu kryterium dochodowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena