Wybór idealnych mebli ogrodowych może się wydawać bardzo trudny z wielu powodów, ale już mnogość dostępnych materiałów może stanowić poważny problem. W praktyce jednak akurat ten problem można rozwiązać dość łatwo.

Data dodania: 2023-03-20

Wyświetleń: 73

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kup raz, używaj przez lata: najlepszy materiał na meble ogrodowe

Popularność technorattanu nie bierze się znikąd

Wiele spośród najpopularniejszych modeli krzeseł ogrodowych jest wykonanych z technorattanu. To materiał przypominający pod względem estetycznym naturalny rattan, ale w całości syntetyczny. Takie meble – a ich przykłady można podejrzeć na przykład na stronie https://www.meblobranie.pl/stoly-i-krzesla-ogrodowe – są niezwykle trwałe i bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Technorattan jest lekki i zachowuje pewną elastyczność, przez co krzesła z niego wykonane są po prostu bardzo wygodne nawet bez dodatkowych poduszek i pokrowców. Ta lekkość narzuca jednak pewne ograniczenia – gdyby wykonać stół z samego technorattanu, to mógłby on nie być odpowiednio stabilny. Co wtedy?

Stoły głównie z drewna lub częściowo aluminium

Drewniane meble ogrodowe są dziś kupowane nieco rzadziej. Po części odpowiada za to ich relatywnie wysoka cena, ale także fakt, że od jakiegoś czasu są one – niesprawiedliwie zresztą – opisywane jako mało trwałe. Owszem, surowe drewno nie byłoby najlepszym wyborem, ale dobre jakościowo meble do ogrodu zawsze są produkowane z profesjonalnie zabezpieczonego surowca. Zgoda, wymagają nadal pewnej dodatkowej dbałości, ale dają też możliwość łatwej i taniej renowacji, która przywróci im pełną funkcjonalność i urok.

Alternatywą są stoły z ramą aluminiową, rzadziej ze stali nierdzewnej, na której osadza się szklane lub technorattanowe blaty. Zresztą łączenie różnych materiałów jest dość powszechne nie tylko, kiedy chodzi o pojedyncze meble, ale i całe zestawy. Kilka znakomitych przykładów takich kompletów, w których krzesła i stół są wykonane z różnych materiałów, można zobaczyć na stronie https://www.meblobranie.pl/zestawy-ogrodowe.

Jeśli meble ma być trwały, to nie będzie najtańszy

Nawet technorattan, który jest w zasadzie jednym z najtańszych surowców, jeśli ma być naprawdę wysokiej jakości, będzie nieco droższy niż meble w najniższej cenie. To nie musi być duża różnica, na pewno nie tak wyraźna, jak w przypadku drewna, ale zastanawiając się nad ceną, po prostu trzeba brać pod uwagę przewidywany okres eksploatacji mebla.

Najtańsze marketowe meble z technorattanu rzadko będą nadawały się do użycia po dwóch latach. Te, które będą przygotowane przez renomowanego producenta, często będą miały przewidywany okres eksploatacji przekraczający pięć lat, a w praktyce wiele z nich przy odpowiedniej konserwacji wytrzyma dwa razy dłużej. Drewniane stoły do ogrodu mogą ten wynik jeszcze poprawić, choć oczywiście trzeba będzie liczyć się z koniecznością ich okresowego odnowienia i zabezpieczenia.

O droższe meble w ogrodzie warto dbać

I drewno, i technorattan, ale także aluminium czy szkło, są materiałami, które bez większego problemu mogą być używane w ogrodzie. Każdy z nich wymaga jednak pewnej dbałości, jeśli po pięciu czy dziesięciu latach ma być nie tylko nadal funkcjonalny, ale również piękny.

Kupując droższy zestaw mebli ogrodowych, warto od razu pomyśleć, jak o niego dbać. Z wymienionych materiałów najbardziej wymagające pod tym względem będzie drewno, natomiast rattan syntetyczny w naszej strefie klimatycznej poradzi sobie nadzwyczaj dobrze. Nadal jednak stosowanie choćby najprostszych pokrowców czy staranne sezonowanie mebli mogą pozwolić używać ich przez kilka lat więcej za cenę kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena