Trend zastępowania tradycyjnych wanien przestronnymi kabinami prysznicowymi zapanował w Ameryce w 2017 r. Pragnienie posiadania większych pryszniców było spowodowane potrzebą bardziej rekreacyjnego doświadczenia w łazience i tworzeniem imitacji dodatkowej przestrzeni w małych mieszkaniach. Według badania Houzz, 91% spośród osób rezygnujących z wanien, zrobiło to, aby mieć miejsce na prysznic. 

Data dodania: 2023-02-08

Wyświetleń: 84

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wanny wolnostojące: stylowe, wygodne, zgodne z trendami

Ta zmiana była również spowodowana upodobaniem do powierzchni łatwiejszych w czyszczeniu i pragnieniem realizacji nowoczesnych, zaktualizowanych projektów łazienek.

Wanna wolnostojąca: prawdziwy hit

Wolnostojąca wanna odrodziła się w ostatnich latach i stała się popularnym wyborem w projektowaniu łazienek. Od stylów nowoczesnych, wiejskich po minimalistyczne, ten typ wanien można obecnie znaleźć we wszelkiego rodzaju domach, a także w luksusowych hotelach i miejscach ze SPA. Popularność widać w mediach, takich jak “Architectural Digest”, gdzie wanny wolnostojące często pojawiają się w projektach łazienek, a także w domach celebrytów i influencerów. Architekci i projektanci zgłaszają duże zapotrzebowanie na wanny wolnostojące, a niektórzy twierdzą, że to właśnie tego typu produkty zamawiają klieni w 90% wypadków. Trend ten odzwierciedla:

  • zmianę roli łazienek w naszych domach;
  • kładzenie większego nacisku na opiekowanie się sobą samym i relaks.

Wanny: karty z historii

Wanny na przestrzeni dziejów przechodziły transformację. W czasach starożytnych ludzie w kąpali się w ceglanych i błotnych wannach podłączonych do złożonego systemu wodno-kanalizacyjnego. Rzymianie też mieli wanny, ale tylko bogaci posiadali prywatne, podczas gdy reszta odwiedzała łaźnie publiczne. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego korzystanie się ludności w Europie zarówo z wanien jak i innych rodzajów kąpieli yło sporadyczne, a pnieąd nawet uważane za grzech. Dopiero  w XIX wieku wanną udało się odzyskać własną popularność dzięki postępowi w inżynierii wodnej, rosnącej wiedzy na temat higieny oraz poprawie infrastruktury kanalizacyjnej i wodnej.

Kultura kąpieli w Ameryce zmieniła się pod koniec XIX wieku wraz z pojawieniem się hydrauliki, co doprowadziło do stałego wyposażenia domów w wanny, toalety i zlewy. Kąpiele zmieniły się z zimnych w ciepłe, ponieważ lekarze i doradcy ds. zdrowia zaczęli postrzegać je jako relaksujące rytuały. Firma Kohler zrewolucjonizowała branżę, wprowadzając wbudowaną wannę w 1911 r. Obecnie ludzie wydają więcej pieniędzy na łazienki, a według ankiety przeznaczają 2,4 razy więcej środków na główne łazienki niż na salony.  

Wanny w XXI wieku

W XXI wieku szczególną popularnością zaczęli się cieszyć wanny wolnostojące, a także wanny z hydromasażem, a także z panelami sterującymi, funkcją masażu powietrznego i różnego rodzaju udogodnieniami takimi jak półki, schowki i miejsca na akcesoria łazienkowe. Dostarczają one komfortu i relaksu, a także umożliwiają zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na wizyty w spa. Wanny te są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co umożliwia ich dopasowanie do każdej łazienki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena