Grys ogrodowy nie jest jedynym rodzajem kamieni, które można wykorzystać w dekoracji ogrodu, ma jednak kilka cech, które sprawiają, że bardzo często to właśnie na nim skupia się cała uwaga. Oto najważniejsze atuty.

Data dodania: 2023-01-20

Wyświetleń: 296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Z jakiego powodu warto wybrać grys ogrodowy?

Swobodnie przepuszcza wodę i zabezpiecza glebę przed suszą

Tam, gdzie grys ogrodowy wykorzystuje się na przykład jako ozdobne wykończenie przy rabatach albo nawet na ogrodowych alejkach, istotne są jego dwie cechy. Po pierwsze, dzięki możliwości wyboru małych lub średnich wielkości, woda deszczowa bardzo szybko jest odprowadzana do gleby. To ważne, ponieważ przy zmniejszonym spływie powierzchniowym można oszczędniej podlewać rośliny.

Jednocześnie jednak grys – nie tylko jasny, choć w tym przypadku efekt będzie jeszcze wyraźniejszy – na tyle szczelnie pokrywa podłoże, żeby skutecznie utrudniać parowanie i nawet zmniejszać ryzyko przegrzania wierzchniej warstwy gleby, dzięki czemu tworzy środowisko bardziej przyjazne nie tylko roślinom, ale ogólnie ekosystemom glebowym.

Dostępne są różne estetyczne warianty

Grys ogrodowy jest dostępny w wielu wariantach zarówno jeśli chodzi o granulację, jak i kolorystykę. To otwiera nowe możliwości, jeśli chodzi o potencjał aranżacyjny. Można oczywiście zdecydować się na klasyczne rozwiązanie i używać tylko jednego koloru i wielkości ziaren, ale w nowoczesnych ogrodach, szczególnie tych bardziej rozległych, tworzy się też z grysu atrakcyjne rysunki z kamieni o różnej wielkości lub kolorystyce.

Szybko wysycha i nie nasiąka wilgocią

Grys ogrodowy może być produkowany z kilku różnych skał, natomiast ich cechą wspólną jest niewielka porowatość, a co za tym idzie, także minimalna nasiąkliwość. Raz, że przyspiesza to odprowadzanie wody, a dwa, że na powierzchni grysu niewiele jest nierówności, w których mogłyby się rozwijać mikrofilmy biologiczne i glony. To sprawia, że nawet białe grysy na długo zachowują swój atrakcyjny wygląd. W ich przypadku co prawda może dojść z czasem do żółknięcia, ale zwykle efekt jest na tyle subtelny, że kamienie jeszcze zyskują dodatkowy urok.

Duża stabilność i nieprzemieszczanie kamieni

Grysy produkuje się z kamieni o wysokiej gęstości, co oznacza, że nawet niewielkie bryłki są relatywnie ciężkie. Oznacza to, że nawierzchnia wysypana grysem będzie bardzo odporna na niszczenie przez wiatr czy wypłukiwanie przez wodę. Łącząc to z dużą odpornością chemiczną, nietrudno dostrzec, dlaczego to właśnie grys jest idealnym materiałem do wykończenia nie tylko idealnie płaskich powierzchni, ale też niewielkich wzniesień czy – po pewnym przygotowaniu technicznym – także dekoracyjnych i funkcjonalnych spadków. Choć takie cechy jak duży ciężar kojarzą się z kamieniem ogrodowym w ogóle, to warto pamiętać, że grys jest pod tym względem dość wyjątkowy i pozwala tworzyć szczególnie trwałe aranżacje.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena