W zależności od lokalizacji i przeznaczenia wyróżniane jest oświetlenie ogólne i podwodne. Ogólne oświetlenie jest elementem podświetlenia terenu i oświetla nie tylko nieckę basenową, ale również działkę. Do organizacji oświetlenia ogólnego stosowany jest ten sam osprzęt oświetleniowy, co w przypadku całej działki: lampy uliczne, reflektory, lampy ścienne itp.

Data dodania: 2022-12-30

Wyświetleń: 97

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybór oświetlenia do basenu

Oświetlenie podwodne oświetla nieckę basenową od wewnątrz. Urządzenia oświetleniowe są montowane na dnie lub wzdłuż brzegów. W basenach o głębokości większej niż 2 metry wskazane jest montowanie reflektorów wzdłuż brzegów i na dnie. W płytkich nieckach wystarczy umieścić lampy wzdłuż brzegów.

Oświetlenie basenowe podwodne dzieli się na dwa rodzaje:

Lampy nakładane – montowane bezpośrednio na dnie lub ścianie basenu;

Lampy wbudowane – montowane w otworach przewidzianych przy zalewaniu betonowych niecek.

W osobnej kategorii można wyróżnić lampy pływające. Są to szczelne lampy, które unoszą się na powierzchni wody. Moc takich lamp jest niska, więc to oświetlenie jest uważane za dekoracyjne i jest łączone z oświetleniem ogólnym lub podwodnym. Takie lampy są autonomiczne, ponieważ zasilane są ze wbudowanego akumulatora. Ten rodzaj oświetlenia jest dobry pod względem wzorniczym i dekoracyjnym, nadaje się zarówno do basenów stelażowych, jak i rozporowych. Dodatkową ozdobą każdego basenu stanie się zamontowanie przeciwprądów, które możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/przeciwprady-basenowe.html.

Klasyfikacja lamp do oświetlenia basenu:

Obecnie jako osprzęt oświetleniowy do basenów stosuje się następujące rodzaje lamp:

  1. LED. Możesz wybrać zarówno lampy, jak i taśmy LED. Można je łatwo przymocować do powierzchni za pomocą taśmy dwustronnej. W razie potrzeby możesz wybrać lampy, które dają wielokolorowe światło, jeśli podłączysz lampy RGB.
  2. Halogenowe. Światło z tych lamp dobrze wnika w grubość basenu, niezależnie od jego głębokości. Jednocześnie lampy halogenowe mają krótką żywotność, po krótkim czasie bardzo się nagrzewają, a ponadto mogą emitować niebezpieczny dwutlenek węgla.
  3. Światłowodowe. Lampy te są bezpieczne, nie są podatne na zwarcia, nie emitują ultrafioletu. Takie podświetlenie nie jest źródłem prądu, więc jest bezpieczne dla ludzi.
  4. Fluorescencyjne. Są bardziej energooszczędne, mają długą żywotność, światło uzyskane z tych lamp jest miękkie i rozproszone. Z drugiej strony takie lampy są bardzo wrażliwe na warunki środowiskowe, potrzebują czasu na nagrzanie, a szkodliwy gaz może przedostać się do wody, jeśli lampa jest uszkodzona.

Wymagania dotyczące oświetlenia podwodnego

Urządzenia stosowane jako źródło światła w pomieszczeniach o dużej wilgotności, a także znajdujące się pod wodą lub w bliskiej odległości od niej, powinny posiadać stopień ochrony przed wilgocią co najmniej IP68. Do nadwodnych źródeł światła, z dodatkowym uszczelnieniem, może być stosowany osprzęt oświetleniowy o stopniu ochrony IP67.

Należy zwrócić również uwagę na następujące cechy:

  • Materiał obudowy: wysokiej jakości tworzywo sztuczne, stal nierdzewna lub brąz.
  • Szczelność – woda nie powinna przedostawać się do wnętrza osprzętu.
  • Napięcie 12V – uważane jest za bezpieczne dla kąpiących się.
  • Klasa ochrony lamp podwodnych powinna być co najmniej IP68.

Do podwodnego oświetlenia zbiornika sztucznego stosowane są wyłącznie specjalne lampy przeznaczone do pracy pod wodą. Zabrania się oświetlania basenu za pomocą lamp pracujących pod napięciem 220V.

Oświetlenie basenu to unikalny projekt, który powstaje według indywidualnego schematu. Dlatego powinien być opracowywany wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów – elektryków, projektantów. Tylko w takim przypadku nocne podświetlenie będzie bezpieczne i stanie się ozdobą każdego basenu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena