Zapowietrzanie się instalacji ogrzewania podłogowego, jeśli przytrafia się sporadycznie, nie powinno budzić niepokoju, jednak za każdym razem należy podjąć odpowiednie działania. Powietrze w układzie może bowiem sprawić, że ogrzewanie nie będzie efektywne. Na szczęście można się tym zająć samodzielnie.

Data dodania: 2022-12-19

Wyświetleń: 279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak odpowietrzyć podłogówkę z zaworem RTL

Skąd wiadomo, że instalacja jest zapowietrzona?

Obecność powietrza w układzie można wykryć przede wszystkim po dziwnych dźwiękach: świszczeniu, bulgotaniu, dźwiękach płynącej wody w instalacji. Jeśli będzie go więcej, to wyczuwalny stanie się też spadek wydajności, przy czym raczej temperatura pozostanie na odpowiednim poziomie, tylko po prostu miejscami podłoga będzie niedogrzana. 

Jeśli w instalacji zamontowany jest zawór RTL, to obsługa takich przypadków nie będzie nastręczała żadnych trudności.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego z zaworem RTL

Jeśli rozdzielacz jest zainstalowany na tym samym piętrze co pętle grzewcze, to sytuacja jest bardzo komfortowa, bo właściwie całą pracę związaną z odpowietrzaniem przyjmie na siebie pompa.

  • Uruchom pompę, jeśli nie była włączona i ustaw ją na najwyższy bieg.
  • Pozamykaj zawory na wszystkich pętlach poza tą, którą chcesz odpowietrzyć. Jeśli do opracowania jest kilka pętli, pracuj tylko na jednej w danej chwili.
  • Powietrze z instalacji zostanie przetłoczone przez pompę do aktywnej pętli i tam wydostanie się przez odpowietrznik.

Jeszcze wygodniej będzie, jeśli instalacja wyposażona jest w zawór RTL z odpowietrznikiem – wtedy wystarczy kontrolować otwarcie odpowietrznika na zaworze i zamknąć go, kiedy całe powietrze zostanie odprowadzone.

Biorąc pod uwagę, że taki zawór jest stosunkowo tani i można go łatwo wymienić, jeśli zapowietrzanie się instalacji jest częstym problem, możesz ułatwić sobie życie, kupując zawór RTL w hurtowni hydraulicznej Euroterm24.pl.

Po każdym odpowietrzeniu warto sprawdzić, czy zniknęły dziwne dźwięki w instalacji. Zdarza się, że odpowietrzanie trzeba powtórzyć na przykład po paru godzinach, jeśli za pierwszym razem nie udało się usunąć całego powietrza.

Rozdzielacz i spust na innych kondygnacjach

To dość rzadko spotykany wariant instalacji, a odpowietrzenie wymaga odcięcia pompy i rozdzielacza. Następnie przelewa się wodę od zasilania do spustu (podłączając je do źródeł przezroczystymi przewodami), aż znikną bąbelki powietrza. Po opracowaniu wszystkich pętli podłącza się rozdzielacze i spust.

O czym trzeba pamiętać przy odpowietrzaniu podłogówki mieszanej?

Zawór RTL do podłogówki bardzo ułatwia życie, natomiast trzeba pamiętać, że w instalacjach mieszanych (podłogówka + grzejniki) odpowietrzenie samej podłogówki nie wystarczy. Zająć się nią należy w pierwszej kolejności, postępując zgodnie z instrukcją, a następnie dodatkowo odpowietrzyć grzejniki.

Prace zawsze zaczyna się od najniższej kondygnacji i postępuje w górę, żeby nie dopuścić do uwięzienia powietrza na wcześniej odpowietrzonych odcinkach.

Opracowanie samej instalacji podłogowej to czasochłonny proces. Zawory RTL montuje się tam, gdzie powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia jest niewielka, a każdy z nich zamyka jedną pętlę – opracowanie takich czterech lub pięciu naprawdę wymaga czasu. 

Jak często odpowietrzać ogrzewanie podłogowe?

Niektórzy radzą, żeby odpowietrzać ogrzewanie podłogowe raz na rok, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. To o tyle rozsądna rada, że pozwoli na przygotowanie całej instalacji do pracy, jednak poprawnie wykonane instalacje często nie wymagają odpowietrzania nawet z taką częstością.

Z drugiej strony – starsze instalacje mogą minimalnie tracić szczelność i będą się zapowietrzały kilka razy w roku. Za każdym razem, kiedy można stwierdzić, że do układu dostało się powietrze, trzeba przeprowadzić odpowietrzanie. Czy jest to sprawa pilna? Może nie na tyle, żeby od razu rzucić wszystko, ale tak, jest to dość pilne nie tylko ze względu na to, że powietrze nie pozwoli grzać wydajnie, ale też dlatego, że jego obecność może przyczynić się do niszczenia zaworów i rur, a w konsekwencji do awarii, których już się samodzielnie niskim kosztem usunąć nie da.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena