Tworząc ocieplenie, najczęściej wykorzystujemy styropian. Każdy wie przynajmniej mniej więcej, na czym polega w tej sytuacji proces ocieplania. Otóż najprościej rzecz ujmując, styropian jest przyklejany do elewacji. Jednak czy wiesz, że często pomiędzy tymi powierzchniami pojawia się jeszcze siatka elewacyjna? Sprawdź, czym jest tak zwana siatka do styropianu i jakie pełni funkcje. 

Data dodania: 2022-11-30

Wyświetleń: 276

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Siatka podtynkowa. Czym jest?

W poniższym tekście wyjaśniamy również, czy warto zainwestować w taką konstrukcję i czym różnią się poszczególne siatki na elewację.

Siatka elewacyjna, czyli warstwa zbrojna

Mianem siatki elewacyjnej określa się specjalną konstrukcję, umieszczaną pomiędzy warstwą ociepleniową budynku a tynkiem. Nie każdy system ociepleniowy posiada siatkę, jednak obecnie montuje się ją coraz częściej, ze względu na rosnące wymagania obiektów stawianych według zasad nowoczesnego budownictwa. Duże obciążenia, a także rosnące wymogi względem energooszczędności budynków, a tym samym większa grubość ocieplenia, to wyzwania dla konstrukcji. Natomiast siatka elewacyjna to ochrona tynku, a także samego ocieplenia. Jej zadaniem jest przejmowanie naprężeń, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia elewacji.

Siatka do styropianu i jej zadania wobec materiału ociepleniowego

Jeśli chodzi o ochronę materiału ociepleniowego, siatka do styropianu zabezpiecza ją przed ukruszeniem i pęknięciami, do których mogłoby dochodzić głównie ze względu na wspomniane naprężenia, a także ruchów termicznych i skurczowych budynku. W przypadku wełny mineralnej zagrożenie w postaci uszkodzenia jej wskutek oddziaływania wymienionych sił jest zdecydowanie mniejsze. Dlatego w tym przypadku siatka elewacyjna nie odgrywa aż tak dużej roli. Niemniej ze względu na swoje właściwości, to styropian jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w zakresie ocieplania budynków. Nie ma wątpliwości, że siatka do styropianu to rozwiązanie bardzo przydatne.

Budowa siatki elewacyjnej

Poszczególne siatki elewacyjne mocno się między sobą różnią. Niemniej podstawowa konstrukcja przeważnie jest podobna. Otóż siatka do styropianu jest wykonywana z włókna szklanego. To materiał bardzo odporny na działanie sił zewnętrznych. Niemniej nie każda siatka posiada taką samą ilość włókna. Co do zasady, im lepsza siatka elewacyjna, tym więcej włókna szklanego.

Inne istotne cechy siatki do styropianu to wielkość oczek i rodzaj zastosowanego splotu. W przypadku oczek również zasada jest bardzo prosta. Otóż im są one większe, tym słabsze parametry siatki. W kwestii splotu wybór należy uzależnić główni od zastosowania danej siatki i zadań, które ma wypełniać. Najbardziej podstawowym jest splot raszlowy. Natomiast drugim najpopularniejszym jest splot gazejski.

Jakościowa siatka elewacyjna

Niewątpliwie decydując się na siatkę do styropianu, warto wybrać model wysokiej jakości. Jak widzisz, poszczególne siatki różnią się między sobą. Chodzi tu już nie tylko o budowę czy rodzaj zastosowanych materiałów, ale też o jakość. Sposób konstrukcji, a także jakość włókna szklanego to główne parametry decydujące o skuteczności i trwałości siatki elewacyjnej.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/system-ocieplen-akcesoria-c-6/siatka-elewacyjna-c-12/

Licencja: Creative Commons
0 Ocena