Wykorzystanie promienników podczerwieni w instalacjach grzewczych nie jest niczym nowym, ale dopiero ostatnie kilka lat zaowocowało wieloma ciekawymi projektami i przyczyniło się do wdrożenia tej technologii na szerszą skalę. Co się stało, że nastąpiły takie zmiany?

Data dodania: 2022-11-21

Wyświetleń: 430

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Skąd bierze się atrakcyjność ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie tego, co należy

Jednym z powodów, na które coraz więcej osób i firm decyduje się na montaż ogrzewania na podczerwień, jest fakt, że ta technologia działa w dość specyficzny sposób. Mianowicie nie ogrzewa się tutaj bezpośrednio powietrza, co jest o tyle istotne, że ogrzane powietrze jest błyskawicznie usuwane przez każdy sprawnie działający system wentylacyjny, zresztą nawet tam, gdzie można to pominąć, to i tak przez konwekcję nie dochodzi do równomiernego ogrzania całego pomieszczenia.

Promieniowanie podczerwone ogrzewa przedmioty, które napotka na swojej drodze. Może to być bezpośrednio ludzkie ciało, co oznacza szybkie zwiększenie komfortu termicznego, ale mogą to być też meble czy nawet ściany. To ważne, ponieważ wszystkie te obiekty działają jak swoiste magazyny energii cieplnej, którą mogą stopniowo wypromieniowywać nawet po wyłączeniu ogrzewania.

To bardzo opłacalny proces grzewczy

Czy promienniki podczerwieni, folie i maty grzewcze na podczerwień to najtańsze źródło ciepła? Trudno oczywiście o udzielenie jednoznacznej sytuacji bez znajomości konkretnych uwarunkowań, natomiast praktycznie zawsze jest to jedno z tych rozwiązań, których cena jest najkorzystniejsza.

Fakt, że tylko w niewielkim stopniu ogrzewa się bezpośrednio powietrze w połączeniu z wysoką sprawnością promienników (praktycznie jedyne straty można zaliczyć na konto emisji pewnej części spektrum widma widzialnego) sprawia, że relatywnie szybko zwiększa się komfort termiczny w pomieszczeniu. W związku z takim działaniem można się też spodziewać, że właściwie od razu po wejściu do firmy, biura lub domu, można poczuć przyjemne ciepło. To także przekłada się na skrócenie czasu pracy promiennika lub maty, a więc i ograniczenie poboru energii.

Ogrzewanie podczerwienią można zainstalować zawsze

Większość tradycyjnych systemów grzewczych ma tę wadę, że po ukończeniu prac budowlanych trudno byłoby ułożyć całą niezbędną instalację. Oczywiście od tej wady też nie będą wolne folie i maty grzewcze na podczerwień, choć te można układać na przykład bezpośrednio pod panele, więc bez ingerencji w substancję trwałą budynku, czego nie da się zrobić z centralnym ogrzewaniem.

A co, jeśli i podłogi są już wykończone? Wtedy można zainstalować promienniki podczerwieni. To najtańsze i najszybsze rozwiązanie, pozwalające dodatkowo zgodnie z własnym planem kierować dystrybucją ciepła w obiekcie. Dziś wybór grzejników na podczerwień jest na tyle duży, że można dobrać właściwe praktycznie do każdego zastosowania – od niewielkich promienników podczerwieni do doraźnego stosowania w biurze, po duże promienniki ścienne, aż po podłogowe grzejniki na podczerwień o dużej mocy, które mogą wydajnie ogrzewać nawet sporą przestrzeń. Nie ma problemu ani ze znalezieniem subtelnych i estetycznie dopracowanych modeli, ani takich o wzmocnionej konstrukcji, które sprawdzą się w zastosowaniach przemysłowych.

Kto najwięcej skorzysta z instalacji promienników ciepła?

Folie i maty grzewcze na podczerwień polecane są przede wszystkim inwestorom budującym lub gruntownie remontującym domy. Samodzielne promienniki wolnostojące lub wiszące i panelowe mogą być stosowane w niewielkich sklepach, dużych biurach, a nawet halach magazynowych. Ta technologia jest naprawdę niezwykle uniwersalna, natomiast nie można wskazać konkretnych rozwiązań, które by były najlepsze w szerokim spektrum rozwiązań. Tutaj potrzebny jest właściwy dobór promienników, ale także profesjonalna i przemyślana ich instalacja – to pozwala optymalnie wykorzystać ciepłego generowane w tych grzejnikach. 

Tylko dobrze zbudowana instalacja z wysokiej klasy promiennikiem naprawdę pozwoli odczuć ciepło i jednocześnie będzie pozwalała na jego uzyskanie relatywnie niskim kosztem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena