Jeśli mamy w domu basen jesteśmy szczęściarzami. Pływanie w domowym basenie da nam ukojenie i odrobinę relaksu. Jest też korzystne dla naszego zdrowia. Jednak, aby w pełni cieszyć się z posiadanego basenu, należy odpowiednio o niego zadbać. Woda powinna być regularnie czyszczona, ale także posiadać odpowiednie parametry, takie jak temperatura, pH, chlorowanie. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej wartości pH w wodzie. Jakie pH powinien mieć przydomowy basen i dlaczego prawidłowe wartości są ważne?

Data dodania: 2022-10-27

Wyświetleń: 252

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wartość pH wody w basenie - dlaczego to takie ważne i jak o to zadbać?

Czym jest pH?

pH to stosunek liczby cząstek wodoru do liczby cząstek tlenu w podanej ilości wody. Im większy jest stosunek tych cząstek, tym woda jest mniej kwaśna lub silniejszej kwaśności. pH jest miarą kwasowości lub zasadowości danej substancji. Waha się od 0 do 14, przy czym 7 jest wartością neutralną. Im niższe pH, tym bardziej kwaśny jest dany produkt; im wyższe pH, tym bardziej zasadowy jest dany produkt. Najlepsze pH dla zdrowia mieści się w granicach 7,2 - 7,8.

Jak sprawdzić pH swojego basenu?

Poziom pH można zmierzyć za pomocą paska testowego. Ważne jest, abyś regularnie przeprowadzał te pomiary, ponieważ są one istotną częścią konserwacji basenu. Istnieją dwa sposoby, aby to zrobić: możesz użyć elektronicznego zestawu testowego lub możesz użyć tabletki ze wskaźnikiem chemicznym, a także testera kropelkowego. Sklep z rzeczami do basenu posiada specjalistyczne urządzenia zarówno do mierzenia wartości pH, jak i do jej regulacji.

Dlaczego pH wody w basenie jest ważne?

Wartość pH wody jest ważna, ponieważ określa, czy jest ona kwaśna, neutralna czy zasadowa. Oprócz tego wpływa również na działanie innych substancji obecnych w naszym organizmie i ich wpływ na zdrowie. Poziom pH ludzkiego ciała wynosi zazwyczaj od 5,5 do 6,5. Oznacza to, że jest on lekko kwaśny, co pomaga chronić nas przed infekcjami i chorobami.

Poziom pH wody w basenie powinien wynosić od 7,0 do 7,6, (wartość musi być neutralna do lekko zasadowej). Zapobiegnie to rozwojowi bakterii w Twoim basenie i pozwoli utrzymać go w czystości przez cały czas.

Jak podnieść lub obniżyć Ph wody w domowym basenie?

Jeżeli po zmierzeniu Ph okaże się, że woda w basenie jest zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa, konieczne będzie jej wyrównanie. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych środków chemicznych, takich jak granulat do korekty pH wody. Jest on dostępny w 2 wersjach — do podnoszenia i obniżania pH wody. Granulat taki wsypać należy do basenu, najlepiej na noc. Środek chemiczny należy wsypywać w rękawiczkach i przestrzegać zasad producenta.

Dlaczego warto utrzymać odpowiedni poziom pH w basenie?

Woda, która jest bardzo zasadowa i słabo kwaśna nie nadaje się do kąpieli. Przyczynia się to do powstania wysypki na skórze, a także bolesności stawów. Woda o pH 7,0 jest optymalną dla organizmu ludzkiego. Regularne sprawdzanie poziomu pH i korekta są najlepszym sposobem na zapewnienie bezpiecznego i komfortowego użytkowania basenu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena