Sauna fińska już od dawna cieszy się dużą popularnością w Polsce. To nie tylko znakomity sposób na relaks. Ma ona również dobroczynny wpływ na organizm, a tym samym pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Decydując się na budowę takiej sauny, pamiętać trzeba, że duże znaczenie ma tu drewno, z którego zostanie wykonana. Jaki zatem rodzaj drewna sprawdzi się tu najlepiej?

Data dodania: 2022-10-11

Wyświetleń: 234

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Boazeria do sauny fińskiej – który gatunek drewna wybrać?

Dlaczego wybór drewna do sauny fińskiej jest tak ważny?

Rodzaj wybranego drewna do sauny fińskiej wpływa nie tylko na jej wygląd i komfort użytkowania. Ma także duży wpływ na bezpieczeństwo. Pamiętać trzeba, że w saunie zawsze panują wysokie temperatury sięgające nawet ponad 100 stopni Celsjusza. Źle dobrany rodzaj drewna zwiększa zatem ryzyko poparzenia. Dlatego budując saunę fińską, postawić należy na takie drewno, które ma małą gęstość, a tym samym się nie nagrzewa. Poza tym istotne jest, aby drewno cechowało się bardzo dobrą absorpcją wilgoci i doskonałymi właściwości izolacyjnymi. Nie bez znaczenia jest także jakość obróbki drewna. Pod tym kątem świetnie sprawdzają się deski strugane. Wynika to z tego, że są one bardzo gładkie i nie wymagają już dodatkowego wygładzania lub szlifowania.

Jakie drewno wybrać do budowy sauny fińskiej?

Jeśli chodzi o budowę ścian sauny fińskiej, to najlepiej sprawdzi się drewno pozyskane z drzew iglastych. To przede wszystkim świerk skandynawski lub cedr kanadyjski. Dobrze sprawdzi się również sosna bezsęczna, modrzew oraz jodła kanadyjska, jednak te gatunki drewna stosowane są znacznie rzadziej. W przypadku siedzisk, zagłówków, oparć i innych elementów pozakonstrukcyjnych postawić powinno się na gatunki drewna, które słabo przewodzą ciepło. Mowa tu przede wszystkim o drewnie drzew liściastych, takich jak osika lub egzotyczna samba. W ten sposób skutecznie zadba się o bezpieczeństwo osób przebywających w saunie. Dobierając drewno do sauny fińskiej, pamiętać trzeba, że nie powinno ono zawierać dużej ilości żywic oraz sęków. Drewno powinno również opierać się pleśniom i grzybom. Oczywiście nie bez znaczenia jest również zapach i aromat drewna. Ma to duży wpływ na właściwości relaksacyjne sauny.

Dlaczego warto korzystać z sauny fińskiej?

Dobrze dobrane drewno do sauny fińskiej, to pewność tego, że korzystanie z niej przyniesie wiele korzyści. Wzrost ciepłoty ciała przyspiesza bowiem krążenie krwi, a dzięki temu organy zaczynają pracować znacznie lepiej. Krew dostarczana jest do kończyn, a praca serca przyspiesza. Dlatego korzystanie z sauny fińskiej zaleta się osobom borykającym z się z problemami krążenia obwodowego i niedokrwistości. To również dobry wybór dla astmatyków oraz osób odczuwających bóle reumatyczne i bóle mięśni. Z sauny fińskiej warto, aby korzystały także osoby z częstymi spadkami ciśnienia tętniczego. Aby jednak sauna mogła spełnić swoje zadanie, musi być wykonana w sposób właściwy. Jak wskazano, kluczowy jest tu wybór drewna. Warto zatem trzymać się powyższych wskazówek i wybrać takie gatunki drewna, które idealnie najadą się do budowy sauny fińskiej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań warto zwrócić się do specjalistów od saun ze sklepu Saunahome, którzy udzielą fachowych porad i odpowiedzi. Kontakt do specjalistów ze sklepu możecie znaleźć pod adresem URL.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena