Wybór materaca nie jest prostą sprawą. Dostępne w sklepach modele są naprawdę różnorodne: do najczęściej kupowanych należą materace ze sprężynami w środku. Dla kogo są one odpowiednie, czym się charakteryzują i czy warto się na nie zdecydować? 

 

Data dodania: 2022-09-27

Wyświetleń: 265

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Materace sprężynowe: co warto o nich wiedzieć i dla kogo są odpowiednie?

Jakie materace znajdziemy w sklepach?

Z materacami sprężynowymi miał do czynienia prawdopodobnie każdy z nas - były i nadal są bardzo popularne. Dziś na rynku istnieje jednak również wiele innych rozwiązań. Każde z nich cechuje się unikalnym zestawem właściwości. 

  • Materace sprężynowe - ich działanie, jak można łatwo się domyślić, oparte jest na umieszczonych w środku sprężynach. Są bardzo uniwersalne i trwałe.
  • Materace lateksowe - naturalnie antyalergiczne. Posiadają właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Wygodne, ciche i bardzo elastyczne. 
  • Materace piankowe - doskonale dostosowują się do kształtu każdego ciała. 

Rodzaje materacy sprężynowych 

Nie wszystkie materace sprężynowe są takie same! W nowoczesnych modelach stosuje się bardzo różnorodne rozwiązania - które wpływają na to, jak zachowuje się materac podczas codziennego użytkowania.

Materace kieszeniowe - każda sprężyna umieszczona jest w osobnej, wykonanej z materiału kieszonce, dzięki czemu może reagować na nacisk w sposób indywidualny. Tak wykonany materac bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała leżącej na nim osoby, zapewniając mu jednocześnie odpowiednie podparcie. Elastyczność punktowa idzie tu w parze z możliwością równomiernego rozmieszczenia ciężaru. Materace o budowie kieszeniowej nadają się praktycznie dla każdego: również dla osób z problemami ortopedycznymi, par oraz kobiet w ciąży. Warto wspomnieć o tym, że cechuje je wyjątkowo korzystny stosunek ceny do jakości! Świetnym przykładem jest materac hilding pasodoble 160x200.

Materace multipocket - podobne do materacy kieszeniowych, lecz o nieco bardziej zaawansowanej budowie. Zdecydowanie można zaliczyć je do produktów “z górnej półki”: zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu. W ich wnętrzu umieszczona jest duża ilość sprężyn o mniejszej niż w materacach kieszeniowych średnicy. Dzięki temu każdy centymetr ciała podpierany jest z doskonale dopasowaną siłą. Tego typu materace dobrze sprawdzają się w profilaktyce wad postawy. 

Materace bonellowe - to klasyczne rozwiązanie, które obecnie wykorzystywane jest już dość rzadko. W takim materacu sprężyny są ze sobą połączone, dzięki czemu mogą radzić sobie nawet z naprawdę dużym obciążeniem. Z tego powodu materace bonellowe polecane są osobom o dużej masie ciała oraz borykającym się z otyłością. Nie każdemu będzie jednak odpowiadało spanie na tego typu podłożu: niektórym stosunkowo mała elastyczność może przeszkadzać. 

Materac sprężynowy: dla kogo odpowiedni, a dla kogo niekoniecznie?

Materace sprężynowe sprawdzą się w przypadku każdej osoby, która potrzebuje stabilnego, silnego podparcia ciała podczas snu. Wspomagają leczenie schorzeń układu mięśniowego oraz stawów, a także zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Materace ze sprężynami są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia, spełnią więc oczekiwania tych, którzy chcą dokonać zakupu na lata. Mogą na nich spać zarówno osoby młode, jak i seniorzy: z uwagi na to, że nie przenoszą drgań, świetnie sprawdzają się w łóżkach małżeńskich. 

Pomimo swoich licznych zalet, materace sprężynowe nie są przeznaczone dla każdego. Nie powinny na nich spać dzieci mające mniej, niż 6 lat: ich ciała są zbyt drobne, by sprężyny były w stanie zapewniać im odpowiednie podparcie. Nie jest to ani komfortowe, ani korzystne dla wciąż rosnącego i rozwijającego się kręgosłupa. W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzają się materace wykonane z elastycznej pianki. 

Jeśli chcemy się wysypiać - wygodny materac to podstawa! Spanie na materacu dostosowanym do naszych potrzeb to nie tylko troska o wygodę, ale również o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Materace sprężynowe to rozwiązanie, które sprawdzi się w naprawdę wielu przypadkach: zdecydowanie warto bliżej się im przyjrzeć!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena