Przez okna może uciekać nawet 15% ciepła gromadzonego w budynku. Jeszcze gorzej jest, gdy okna są stare lub uległy rozszczelnieniu. Dlatego z czasem należy je wymienić i postawić na nowe modele o wysokim poziomie energooszczędności. Jak przygotować się do takich prac jeśli mieszkasz w bloku? Przeczytaj!

Data dodania: 2022-08-23

Wyświetleń: 413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wymiana okien w bloku – na co zwrócić uwagę?

Wymiana okien w bloku – co musisz wiedzieć przed?

Musisz wiedzieć, że wymiana okien w mieszkaniu wiąże się ze spełnieniem określonych wymagań. Po pierwsze, nie możesz ot tak zdecydować się na ich wymianę. Konieczna jest na to zgoda zarządcy budynku, organu decydującego wspólnoty lub spółdzielni. Ma to związek z określonymi w projekcie wymaganiami, co do stolarki okiennej w budynkach wielorodzinnych. Projektant założył taki, a nie inny wygląd elewacji, dlatego wymiana okien musi być zaakceptowana przez ww. jednostki. Jeżeli wielkość, kształt i kolor nie są różne od pierwotnego założenia, nie musisz uzyskiwać pozwolenia na budowę. W przeciwnym wypadku wymiana okien w bloku wymaga zgłoszenia sprawy do starostwa i uzyskania dedykowanego pozwolenia.

Jeszcze więcej formalności czeka cię, jeśli zabudowania podlegają pod wpływ konserwatora zabytków. Musisz zgłosić chęć dokonania zmiany stolarki okiennej i zastosować się do jego zaleceń. Taka procedura wyklucza zastosowanie dowolnego kształtu czy wielkości okien, dlatego nie zawsze można je zmienić na dowolne modele.

Jak przeprowadzić przygotowania do wymiany okien w bloku?

Jeśli masz już stosowne pozwolenia, wymiana okna w bloku może wkroczyć w fazę techniczną. Najprościej zastosować te same parametry wielkościowe stolarki, by uniknąć zbędnych prac budowlanych. Zacznij więc od zmierzenia wysokości i szerokości całego okna, odejmując z każdego wymiaru odpowiednio 1,5 cm i 2,5 cm. Pozwoli to na swobodne umieszczenie nowego okna w starym otworze okiennym. To, ile kosztuje wymiana okien, zależne jest od wybranego modelu i ewentualnych zmian konstrukcyjnych. W najlepszym wypadku zapłacisz jedynie za zakup i montaż.

Kolejny krok obejmuje przygotowanie miejsca do pracy. Demontaż starego okna i montaż nowego wiąże się z przeprowadzeniem szeroko zakrojonych prac monterskich, które wymagają przestrzeni. Dlatego wszystko, co znajduje się w najbliższym otoczeniu otworu okiennego, powinno zostać usunięte. Mowa o karniszach, firanach, zasłonach, doniczkach z kwiatami, roletach i tym podobnych rzeczach. Dobrze jest też zabezpieczyć podłogę pod oknem, np. za pomocą kartonów.

Demontaż starych okien i montaż nowych

W tym momencie wymiana okna staje się faktem. Firma, którą wybierzesz do przeprowadzenia demontażu i montażu nowych elementów wykona prace kompleksowo. Cały proces wymiany i osadzenia nowych elementów można opisać w następujących krokach:

  • Usunięcie skrzydeł okiennych i ościeżnicy starego okna;
  • Dokładne przygotowanie otworu okiennego pod montaż nowych okien. Może to obejmować oczyszczenie murów i wyrównanie ich powierzchni specjalną zaprawą tynkową.
  • Montaż dybli lub kotew w ścianach.
  • Montaż nowej ościeżnicy w ścianie wraz z jej wypoziomowaniem oraz ustabilizowaniem. W tym kroku ważne jest, by ościeżnica była idealnie ustawiona względem pomieszczenia i ściany.
  • Uzupełnienie szczelin pianką poliuretanową i położenie taśm termoizolacyjnych.
  • Przykręcenie skrzydeł okiennych i klamek.
  • Obsadzenie parapetów i wykonanie prac wykończeniowych.

Ile kosztuje wymiana okna w bloku?

Teraz pora powiedzieć ile kosztuje wymiana okna w mieszkaniu. Jest to zależne od wielu czynników, ale najważniejszy to oczywiście zakup nowego modelu. Przyjmuje się, że koszt wymiany okien, bez modernizacji otworu okiennego, to suma rzędu ponad 1200 zł za jedno okno. W tę kwotę wlicza się sam zakup okna (700–1000 zł),  koszt demontażu (ok. 50 zł/m2), obróbka otworu okiennego (40 zł/m2) i montaż okna nowego (80 zł/m2). W przypadku okien drewnianych sam zakup może być droższy dwukrotnie.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Wymiana okien w bloku – wnioski

Mimo kosztów wymiana okien w bloku to świetny pomysł. Z biegiem lat poczujesz oszczędności spowodowane ich wysokim poziomem szczelności. Kluczem jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej i dobrej ekipy montażowej, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką budowlaną.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena