Pojęcia, jakimi są plecaki trekkingowe i turystyczne, często są ze sobą utożsamiane. Dla wielu ludzi, zwłaszcza takich, którzy nie mają doświadczenia w wędrówkach górskich, nie ma różnicy pomiędzy tymi dwoma rodzajami plecaków, co jednak jest sporym błędem. Czym różni się plecak turystyczny od trekkingowego? Który model będzie lepszym wyborem na górskie wędrówki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Data dodania: 2022-07-26

Wyświetleń: 267

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Plecaki turystyczne czy trekkingowe - który model wybrać w góry?

Czym różni się plecak turystyczny od trekkingowego?

W sklepach można znaleźć różnorodne rodzaje plecaków, a do jednych z nich można zaliczyć plecaki turystyczne i trekkingowe. Oba te modele bardzo dobrze sprawdzą się na górskie wędrówki. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Plecaki turystyczne mogą zostać również nazywane modelami wycieczkowymi. To, co odróżnia je od plecaków trekkingowych to fakt, że ich maksymalna pojemność może wynosić około 50 litrów, natomiast najmniejsza - 30 litrów. Z tego powodu sprawdzą się one przede wszystkim na krótsze wypady w góry - jednodniowe lub weekendowe. Małe plecaki turystyczne zwykle będą posiadać jedną komorę główną, natomiast im większy plecak, tym analogicznie więcej komór będzie on posiadał. Wybór modelu z dużą ilością komór pozwoli na łatwiejsze rozdzielenie wyposażenia. 

Plecaki trekkingowe natomiast, mogą posiadać pojemność nawet do 100 litrów. Fakt ten sprawia, że można zabrać je na dłuższe wyjazdy, nawet do tygodnia. Należy wziąć jednak pod uwagę, że im więcej wyposażenia zapakuje się do plecaka, będzie on cięższy, a tym samym utrudni wędrowanie po górach i sprawi, że czynność ta będzie wymagała więcej wysiłku. Przy tego rodzaju plecakach bardzo często można spotkać pasy do troczenia dodatkowego wyposażenia - umieszczone na górze lub po bokach plecaka umożliwiają przymocowanie np. namiotu, lub śpiwora, które są niezbędnymi elementami podczas górskich wędrówek.

Jaki plecak zabrać w góry?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, który plecak będzie najlepszym wyborem do zabrania w góry - w dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Jednakże, wybierając plecak trekkingowy lub turystyczny, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale i również czas trwania wyjazdu. Istotna jest wielkość plecaka - należy mieć na uwadze, że za mały model uniemożliwi zapakowanie do niego całego najpotrzebniejszego ekwipunku, natomiast za duży plecak sprawi, że można przesadzić z ilością wyposażenia, a co za tym idzie, będzie on za ciężki. Warto zdecydować się na modele z wodoodpornych materiałów, które zapobiegną przemoknięciu ekwipunku podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena