Beton niskoemisyjny to produkt budowlany, na który składają się surowce naturalne o niskim śladzie węglowym. W sprzedaży znajdują się nawet betony bezemisyjne, w przypadku których producent jest zobligowany do zredukowania go do zera. Tego typu produkty posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają spełnienie wszystkich wymaganych norm. 

Data dodania: 2022-06-29

Wyświetleń: 374

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest beton niskoemisyjny?

Obecnie materiały o obniżonej emisji CO2 stają się coraz częściej standardem w wielu inwestycjach. Wszystko to ma na celu ograniczenie szkodliwego wpływu materiałów budowlanych na klimat.

Beton niskoemisyjny odznacza się bardzo niskim śladem węglowym. W porównaniu do tradycyjnego materiału budowlanego jest on niższy o nawet 50%. Kolejną cechą tego rodzaju betonu jest wysoka trwałość. Można też liczyć na uzyskanie właściwej konsystencji, dzięki czemu nie ma problemu z otrzymywaniem preferowanej formy. W przypadku betonu niskoemisyjnego możliwe jest dostosowanie jego parametrów do przeznaczenia. Wystarczy zmienić nieco proporcje, aby wpłynąć na wytrzymałość i trwałość. Ma to ogromne znaczenie w przypadku późniejszej eksploatacji materiału. Ogromną zaletą betonu niskoemisyjnego jest brak ograniczeń dotyczących wielkości elementów konstrukcyjnych przy jego zastosowaniu. Na tym jednak plusy się nie kończą. Zaliczyć można do nich także niższe ciepło hydratacji. 

Jak widać, beton niskoemisyjny to materiał w przyszłości. Ma on szerokie zastosowanie. Można wykorzystać go przy tworzeniu dowolnych elementów konstrukcyjnych. Będzie odpowiedni zarówno do wykonania fundamentów, jak i belek, słupków. Wspaniale sprawdza się do wznoszenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Beton niskoemisyjny będzie odpowiednim wyborem dla osób, które chcą wykonać podjazd, chodnik. Możliwości tego materiału są niemalże nieograniczone. Jest to produkt certyfikowany, który spełnia wszystkie wymagane normy. Certyfikat klimatyczny potwierdza redukcję śladu węglowego.

“Jeśli chcemy realnie chronić środowisko i zmieniający się klimat, powinniśmy budować przyszłość na odpowiednich fundamentach. Nasze nowe rozwiązanie odzwierciedla holistyczne spojrzenie na zrównoważony rozwój w całym cyklu życia produktu – począwszy od wykorzystania własnej, czystej i ekologicznej energii elektrycznej m.in. z elektrowni solarnej w Witnicy, poprzez stosowanie wody z recyklingu oraz zdekarbonizowanych surowców poprodukcyjnych z innych gałęzi przemysłu, aż po pełny recykling betonu na etapie demontażu” – tłumaczy Andrzej Reclik, dyrektor generalny Grupy Górażdże.

Ekologiczne mieszanki betonowe

Beton niskoemisyjny to idealne rozwiązanie w przypadku firm i klientów indywidualnych. Ślad węglowy został zmniejszony o przynajmniej 30% względem zwykłych mieszanek. Zastosowanie tego materiału przekłada się także na zredukowanie śladu węglowego budynków i innych obiektów. Możliwe jest nawet stosowanie kruszywa pochodzącego z recyklingu w mieszance. Do produkcji sięga się po materiały naturalnego pochodzenia, więc jest to rozwiązanie ekologiczne. Beton niskoemisyjny wspiera bardzo silnie zrównoważone budownictwo. Nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jak widać, można wyprodukować materiał nieinwazyjny i jednocześnie spełniający wszystkie wymagania dla zwykłych mieszanek betonowych. Beton niskoemisyjny jest w 100% poddawany recyklingowi, z tego właśnie powodu można mówić o przyjazności dla środowiska. Idealnie sprawdza się do wznoszenia konstrukcji betonowych i żelbetowych. Powstają z niego prefabrykaty, służy do wytwarzania rozmaitych elementów małej architektury.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena