Wszystko zależy od materiału
Bawełna bawełnie nierówna. Na przykład ręczniki Zwoltex – jednej z najwyżej ocenianych marek, szyte są z egipskiej wysokogatunkowej bawełny wyróżniającej się chłonnością i trwałością. To ważne, ponieważ nawet niewielkie wady materiałowe przyczyniają się do tego, że później na ręczniku kąpielowym szybko rozwijają się bakterie czy grzyby, które – choć zasadniczo nie stanowią zagrożenia dla zdrowia – odpowiadają za nawracanie nieprzyjemnego zapachu nawet krótko po praniu ręcznika.
Dobrej jakości bawełna wpływa też na inne cechy ręcznika: łatwiej ją zafarbować i dłużej trzyma kolor, nie rozciąga się, nie przeciera łatwo – po prostu ręcznik nawet po wielu miesiącach, a czasem i po latach wygląda całkiem nieźle.
Higieniczne i zdrowe ręczniki bawełniane
O tym się wiele nie mówi, a szkoda – dobrej jakości bawełna jest materiałem zapewniającym najwyższy poziom higieny. To istotne z kilku powodów.
- Nigdy w czasie prania nie da się pozbyć 100% drobnoustrojów z ręcznika kąpielowego, dlatego im mniej w ogóle ich się na ręczniku osadzi – tym lepiej. Dobra bawełna pod tym względem jest genialnym materiałem.
- Ręczniki można prać w niższej temperaturze, ale co jakiś czas wypada wyprać je w cieplejszej wodzie, czego materiały inne niż bawełna naprawdę nie znoszą dobrze i tracą wtedy swoje właściwości.
- Bawełna jest materiałem trwałym, który bez trudu wytrzymuje kilkadziesiąt cykli prania bez utraty swoich właściwości, tylko pozostaje chłonna, miękka i przyjemna w dotyku.
Sama struktura mikroskopowa bawełny sprawia, że bakterie czy grzyby niezbyt dobrze mogą się związać z włóknami. Sklep z pościelą 3D i ręcznikami bawełnianymi często opisuje je wręcz jako ręczniki przeciwgrzybiczne. Może nie jest to precyzyjne określenie, ale faktycznie na kąpielowym ręczniku z bawełny po pewnym czasie używania znajduje się mniej aktywnych i przetrwalnikowych form grzybów niż na ręcznikach z tkanin mieszanych.
Bez zagrożenia dla zdrowia, ale z zerowym komfortem
Dla osób zdrowych długo używane ręczniki – nawet jeśli nie można już przywrócić im pierwotnej czystości – nie stanowią zagrożenia. Pewne problemy mogą odnotować alergicy czy astmatycy, ale wszyscy zauważą, że ręczniki kąpielowe z gorszych tkanin po pewnym czasie nawet po rozbudowanym cyklu prania zaczynają, mówiąc wprost, cuchnąć nawet po jednym użyciu. Za ten objaw w dużej mierze odpowiadają właśnie bakterie i grzyby, które rozwijają się na tkaninie.
Dobre bawełniane ręczniki kąpielowe są zdecydowanie mniej podatne na takie zmiany, a że lepiej znoszą intensywne pranie, to łatwiej jest prawidłowo o nie zadbać. Oczywiście, że też się kiedyś zużyją, natomiast można ich statystycznie używać zdecydowanie dłużej niż ręczników z tkanin mieszanych czy słabej gatunkowo bawełny.