Każdy inwestor stawiający swój dom doskonale wie, jak niezwykle ważną sprawą jest wykorzystanie odpowiedniego materiału na pokrycie dachowe. W tym wypadku nie ma miejsca na eksperymenty czy też niesprawdzone rozwiązania. Wszystko musi być najwyższej jakości i godne zaufania, aby użytkowany dom był nie tylko bezpieczny, lecz również ekonomiczny. Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy prawdziwą rewelacją jest materiał EPDM. Czym on jest i jakie są jego najważniejsze cechy?

Data dodania: 2022-05-16

Wyświetleń: 403

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Membrana dachowa EPDM - najważniejsze informacje

Czym jest EPDM?

Czym jest ten materiał? Jak się okazuje, EPDM to skrót od etylen-propylen-Dien-Monomer, czyli jest to uzdatniany syntetyczny kauczuk, który zawiera w sobie takie substancje jak etylen, monomer i propylen. Skąd wziąć się ten wynalazek?

Kauczuk syntetyczny powstał z powodu ogromnego deficytu kauczuku naturalnego, który po raz pierwszy zaistniał w czasie pierwszej wojny światowej, gdy zapotrzebowanie na ten produkt było ogromne. Wytworzony sztucznie model okazał się tak wysokiej jakości, że bardzo szybko zaczęto rozważać możliwość innego dla niego zastosowania, w tym m.in. stworzenia na jego bazie specjalnej, bardzo szczelnej membrany, którą można by było wykorzystać jako pokrycie dachowe. Pomysł ten udało się zrealizować w roku 1963, gdy po raz pierwszy na rynku pojawiła się specjalna dach-folia EPDM.

Więcej na stronie - https://systemydachowe.com/

Najważniejsze zalety EPDM

Czym konkretnie charakteryzuje się tego rodzaju pokrycie dachowe i z jakiego powodu cieszy się ono tak dużą popularnością? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że EPDM na dach jest tworzywem, które jest bardzo elastyczne, a przez to wykazuje się ogromną trwałością. Co więcej, jest w pełni odporne na działanie szkodliwych i niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym deszczu, śniegu, lodu czy też silnego nasłonecznienia. Oprócz tego pokrycie to jest odporne na światło UV, a także na różnego rodzaju chemikalia.

Innego typu bardzo ważną zaletą jest to, że pomimo swojego sztucznego pochodzenia guma EPDM jest tworzywem niezwykle bezpiecznym dla środowiska. Podlega bardzo prostemu recyklingowi, a także nie ma właściwie żadnego większego i znaczącego wpływu na środowisko.

Niezwykle ważną z puntu widzenia bezpieczeństwa zaletą tego rodzaju pokrycia dachowego jest fakt, że jest ono całkowicie niewrażliwe na ogień. Oznacza to, że nie tylko nie zajmie się ogniem w przypadku pożaru, lecz również może się przyczynić do jego zmniejszenia.

Gdzie może być zastosowany EPDM?

Jak więc widać po powyższych zaletach, tworzywo EPDM jest naprawdę niezwykłą substancją. Warto się jednak jeszcze na koniec zastanowić nad tym, gdzie konkretnie może być ono stosowane.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że materiał ten może być używany na właściwie każdego rodzaju dachu. Co więcej, można z niego korzystać w każdym klimacie.

Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyne możliwie zastosowanie tego materiału. Jest ono np. niezwykle cenne w przypadku budowy oczek wodnych czy też sztucznych stawów. Zapobiega bowiem powstawaniu zjawiska wrastania w grunt korzeni i przenikania roślinności.

Innego typu bardzo ciekawym zastosowaniem EPDM jest położenie go na fasadzie budynku, dzięki czemu zyskuje ona świetną hydroizolację oraz hermetyczną wręcz szczelność.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena