Mimo upływu lat zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT w dalszym ciągu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co ma także wpływ na uzyskiwane przez nich dochody. Ile wynoszą aktualne zarobki w IT? Poniżej przedstawiamy najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń specjalistów IT pochodzące z 2021 roku. Zapraszamy do lektury.

Data dodania: 2022-04-27

Wyświetleń: 335

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Aktualne zarobki w IT - ile wynoszą? Jacy specjaliści zarabiają najwięcej?

Branża IT jest odporna na kryzysy 

Branża IT w porównaniu z pozostałymi sektorami gospodarki wyróżnia się ogromną odpornością na wszelkiego rodzaju kryzysy gospodarcze. W trakcie pandemii, gdy zdecydowana większość firm musiała znacząco ograniczyć zatrudnienie, w branży IT ten trend był praktycznie niewidoczny, ponieważ jest to sektor, który z racji swojej charakterystyki jest odporny na tego rodzaju zawirowania gospodarcze.

Widełki wynagrodzeń w latach 2019-2021

Zgodnie z raportem No Fluff Jobs, widełki wynagrodzeń przedstawiały się w latach 2019-2021 następująco:

  • 2019: 10 000 - 15 500,
  • 2020: 12 000 - 16 800,
  • 2021: 13 000 - 18 400.

Z roku na rok specjaliści IT mogą liczyć na coraz wyższe wynagrodzenia. Takich pensji nie uzyskuje zdecydowana większość statystycznych Polaków, dlatego nie ma się co dziwić, że karierę w IT wybiera tak wiele osób. Aktualne oferty pracy dla specjalistów IT są dostępne na stronie https://mindworkers.pl/rozwin-swoj-talent/.

Specjaliści IT poszukiwani 

Zapotrzebowanie na specjalistów IT - bez względu na okoliczności - utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nic nie wskazuje również na to, by miało to ulec zmianie w najbliższym czasie. Ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców IT sprawia, że mogą oni liczyć na wyjątkowo atrakcyjne wynagrodzenia.

Ile dokładnie zarabiają specjaliści IT w poszczególnych profesjach? Szczegółowe informacje na temat znajdziemy w raporcie "No Fluff Jobs", gdzie zaprezentowano obiektywne dane dotyczące wynagrodzeń przedstawicieli tej branży w 2021 roku. 

Ile zarabiają specjaliści IT - raport z 2021 roku 

Na portalu No Fluff Jobs opublikowano w 2021 roku aż 90 994 ogłoszenia. Był to wzrost o 236% w stosunku do roku poprzedniego. Dodatkowo zaobserwowano także wzrost wynagrodzeń - mediana minimalnych wynagrodzeń wzrosła do poziomu 13 000 zł (wzrost o 8,33%). Z kolei mediana wynagrodzeń maksymalnych wzrosła o 9,5% i wyniosła 18 400 zł. 

Zarobki specjalistów IT - podział na kategorie 

W przypadku specjalistów zatrudnionych na umowę o pracę mediana wynagrodzeń w kategorii Security, Big Data oraz DevOps oscylowała w granicach 12 - 18 tys. zł brutto. Nieco niższe zarobki uzyskiwali specjaliści z kategorii Mobile - od 12 do 17 tys. zł brutto. Dalej uplasowali się specjaliści Backend (11 - 16,5 tys. zł brutto) oraz Business Intelligence (10,2 - 16 tys. zł brutto). 

Z kolei w podziale na kategorie największe wynagrodzenia otrzymywali specjaliści od języków Java, Python oraz iOS. We wszystkich wskazanych kategoriach wynagrodzenia na umowę o pracę wynosiły od 13 do 17,8 tys. zł brutto. W przypadku umów B2B stawki wynosiły około 15-20 tys. zł netto. 

Specjaliści od Backendu są w cenie 

Spośród opublikowanych ofert najwięcej dotyczyło pracy dla specjalistów od Backendu. Liczba ogłoszeń wyniosła ponad 160% więcej aniżeli w 2020 roku. Pod względem liczby ogłoszeń dalej uplasowały się kategorie Frontend i Fullstack. Te trzy specjalności odpowiadały za ponad 50% opublikowanych ogłoszeń. 

Umowy B2B są coraz popularniejsze 

Z roku na rok obserwowany jest trend polegający na rosnącej popularności umów B2B w publikowanych ogłoszeniach. Ten rodzaj świadczenia pracy był wyszczególniony w około 70% ogłoszeń, zaś umowy o pracę stanowiły 25% z nich. Warto zaznaczyć, że liczba ofert z umowami o dzieło i umowami zlecenie uległa drastycznemu zmniejszeniu. Jest to znak, że pracodawcy starają się zaproponować pracownikom jak najlepsze warunki. 

Autorzy raportu wskazują, że najwięcej ofert było dedykowanych osobom na stanowisko mid - było to aż 64,17% wszystkich ofert, co jest nowym trendem. W porównaniu z rokiem 2020 był to wzrost o ponad 17 punktów procentowych. Szczegółowe informacje na temat specyfiki pracy w branży IT można znaleźć na portalu mindworkers.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena