Czy pranie firanek w pralce automatycznej nie zniszczy materiału? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących zadbać o higienę i czystość we wnętrzu.  Wbrew powszechnej opini nie jest to czynność skomplikowana czy trudna. W poniższej artykule opiszę najważniejsze informację, aby nie zniszczyć delikatnej tkaniny.

Data dodania: 2022-04-19

Wyświetleń: 609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

BLOG

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

1. Namocz firanki

Pranie firanek w pralce automatycznej zacznij od wstępnego namoczenia w ciepłej wodzie około 40 stopni Celsjusza, zanim trafią do pralki. Długość namaczania powinna średnio trwać około godziny. W przypadku mocnego zabrudzenia polecamy dodać delikatny detergent do prania firan i wymienić wodę na świeżą. Dla białych firan możesz zastosować wybielacz.  Dzięki wstępnemu namoczeniu, efekt czyszczenia firan będzie znaczenie lepszy. Największe zabrudzenie zobaczysz na firankach w kuchni oraz pomieszczeniach, w których unosi się dym papierosów.

2. Temperatura prania firan

Dla większości firan optymalna temeratura prania to 30 stopni. Nie należy przekraczać tej temperatury ze względu na delikatność tkaniny, która może zostać uszkodzona. W pralce wybierz program Pranie ręczne, jeśli Twoja pralka nie ma programu typowo do prania firanek. Takie programy to spore ułatwienie, a samo pranie przebiega na niższych obrotach i dodatkowym namaczaniem. Dzięki temu materiał nie będzie nadmiernie gnieciony, co spowoduje trudniejsze rozprasowanie. Bardzo delikatne tkaniny firan są znacznie bardziej narażone na zagnioty od zwykłych ubrań. Powyższa metoda zapewni, że prasowanie praktycznie nie będzie już konieczne, gdyż odpowiednia wilgotność tkaniny samoistnie wyprostuje się na karniszu. Pamiętaj jednak, aby firana nie była zbyt mokra, gdyż materiał za bardzo się rozciągnie.

3. Kolorowe firanki, na co uważać podczas prania

Na co uważać kiedy biała firanka ma kolorowe zdobienia lub hafy? Jak sobie radzić, aby nie doszło do pofarbowania tkaniny?

Przede wszystkim nie przekraczaj 30 stopni Celsjusza podczas prania. Po drugie użyj specjalnych chusteczek, które zapobiegają farbowaniu i zwiększą ochronę materiału..

4. Akcesoria i dodatki firan, co z nimi?

Jak prać firanki typu panele, rolety rzymskie, które posiadają usztywnienia? W pierwszej kolejności usuń wszelkie usztywnienia - profile czy pręty, które uległyby uszkodzeniu przed uruchomieniem pralki. Kolejny ważny etap to suszenie i pielęgnacja. Zadbaj, aby firany wisiały prosto, nie miały załamań, kantow. Wszelkie agrafki czy taśmy marszczące nie muszą być demontowane przed praniem, a świetnie pomogą, w równym rozmieszczeniu tkaniny.

Podsumowanie i kilka dodatkowych uwag

Powyższe wskazówki pomogą Ci bezpieczniej prać firanki w pralce automatycznej, aby znów były piękne, czyste i pachnące, bez narażenia na zniszczenie. Pamiętaj, aby nie prać w pralce automatycznej ciężkich firan lub zasłon, gdyż po nasiąknięciu wody, znacznie zwiększą swój ciężar co grozi uszkodzeniem pralki. Zwłaszcza w przypadku aksamitnych i welurowych tkanin, które są wyjątkowo delikatne. Warto je oddać do pralni chemicznej. W przypadku pozostałych firan, które można prać w pralce polecamy złożyć je w równą kostkę i tak umieścić w pralce. Będziemy mieć łatwiej podczas prasowania. Wszelkie guziki, koraliki i inne elementy włóż do ochronnej siateczki, która zabezpieczy pralkę i firankę. W przypadku firan usztywnionych szerokimi klejonkami, należy prać tylko ręcznie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena