Twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych w Polsce. Choć nie ma ona negatywnego wpływu na zdrowie ludzkie, przyczynia się do szybszego niszczenia sprzętu w AGD, a także pozostawia nieestetyczny osad na naczyniach. Niekorzystnie działa również na skórę oraz włosy. W jaki sposób sprawdzić twardość wody? Czego użyć, aby ją zmiękczyć? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Data dodania: 2022-04-11

Wyświetleń: 364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak sprawdzić twardość wody?

Twarda woda 

Woda w Polsce jest uważana praktycznie we wszystkich rejonach za twardą bądź bardzo twardą, normy, obowiązujące w Polsce, wynoszą od 60 do 500 mg CaCO3/ l wody. Rozbieżność jest zatem dość duża.

Jedynie w miejscowościach podgórskich współczynnik ten jest nieco niższy. Największą twardość zauważa się w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także w województwie kujawsko-pomorskim, ze względu na duże pokłady wapienia w glebie.

Twarda woda zawiera minerały, takie jak jony wapnia oraz magnezu, wytrącający się z niej białawy nalot nazywany jest natomiast kamieniem kotłowym. Warto wspomnieć, że przyczynia się ona do szybszej awarii urządzeń, ale także do gorszego rozpuszczenia detergentów oraz kosmetyków, co w efekcie generuje duże koszty ich częstego zakupu. 

Twardość wody - jak sprawdzić? 

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie stopnia twardości wody:

  • oddanie próbki do laboratorium - jest to jedna z najbardziej profesjonalnych metod, pozwala na precyzyjne określenie twardości wody,
  • test paskowy - jest łatwy w użyciu, wystarczy zanurzyć go w wodzie i odczekać chwilę, by otrzymać wynik. Dzięki niemu można oszacować twardość w przybliżeniu.
  • test kropelkowy - najlepiej sprawdzają się testery z dołączoną niemiecką skalą twardości. Jedna kropla wduszonego roztworu równa się jednemu stopniowi twardości. Jeżeli do zmiany koloru płynu trzeba wdusić około 15 kropli, oznacza to, że twardość wody wynosi 15 dH. Wynik ten można jednak przeliczyć na wartość twardości wody, wyrażonej w polskiej skali, jaką podaje między innymi Przedsiębiorstwo Wodociągowe. Wynik trzeba pomnożyć przez 15,6, czyli 15 x 15,6 = 234 miligramów węglanu wapnia na litr wody. 
  • metoda domowa - Jest to metoda, dzięki której można sprawdzić w przybliżeniu, czy rzeczywiście w kranie płynie twarda woda. Należy wziąć butelkę 360 ml i napełnić wodą, dodać 10 kropli mydła do rąk w płynie. Następnie butelkę trzeba dobrze zakręcić i potrząsać nią do momentu aż mydło wymiesza się z płynem. Kolejnym krokiem jest odkręcenie butelki i sprawdzenie, czy na powierzchni utworzyła się piana. Jeżeli jest ona puszysta i jest jej sporo, oznacza to, że woda jest miękka. Niewielka ilość piany jest natomiast sygnałem, świadczącym o twardości wody. 

Twarda woda - jak jej zaradzić?

Chcąc pozbyć się twardej wody, warto zdecydować się na zakup sprawdzonych urządzeń zmiękczających. Świetnie sprawdzą się do tego domowe zmiękczacze do wody, a także uzdatniacze, które dodatkowo ją przefiltrują. Szczególnie polecamy urządzenia firmy Water Technic. Te profesjonalne i wysokojakościowe sprzęty bardzo łatwo się montuje, a także służą w idealnym stanie przez wiele lat.Twarda woda przyczynia się do powstawania awarii między innymi urządzeń AGD. Jej charakterystycznym elementem jest wytrącający się białawy nalot nazywany kamieniem kotłowym. Aby sprawdzić twardość wody, należy skorzystać z kilku polecanych metod, między innymi oddać próbkę wody do laboratorium, wykonać test paskowy lub kropelkowy. Twardej wody można bardzo szybko się pozbyć, montując domach lub firmach zmiękczacze, uzdatniacze wody. Szczególnie polecane są produkty od firmy Water Technic.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena