Poszukiwanie pracy to czasochłonny proces, dla wielu osób związany w wysokim poziomem stresu. Dlatego też warto wiedzieć jak sobie pomóc w znalezieniu nowego stanowiska, z jakich narzędzi korzystać.

Data dodania: 2022-01-03

Wyświetleń: 487

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy poszukiwanie pracy musi być trudne?

Poszukiwania przez agregatory ofert pracy

W zasadzie niezależnie od tego na jakim stanowisku szukamy pracy, w Internecie znajdziemy bardzo dużo ofert – każdego dnia pojawiają się nowe propozycje. Jak szukać, żeby je znaleźć? Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z agregatorów ofert pracy. Są one portalami, na których dostępne są oferty z partnerskich baz ogłoszeń. Dzięki temu, zamiast szukać na wielu stronach, w jednym miejscu znajdziemy zróżnicowane ogłoszenia z całej Polski. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ułatwia porównywanie opcji, pozwala także zaoszczędzić czas.

Jednym z tego rodzaju portali jest HitPraca.pl. Intuicyjna w obsłudze strona pozwala na wyszukiwanie ogłoszeń z Polski i zza granicy. Bardzo wartościowa jest sekcja tekstów z poradami odnośnie szukania pracy. Warto też wiedzieć, że na stronie dostępne są powiadomienia mailowe, dzięki którym nie przegapimy nowych ogłoszeń.

Kolejnym, godnym polecenia miejscem w Internecie jest agregator pracy Jobimi.com. Ta strona skupia się na ogłoszeniach z Polski oraz z Czech. Na stronie zauważalna jest dobra praktyka – coraz częściej oprócz kryteriów i wymagań pojawiają się także widełki cenowe odnośnie pensji. Dzięki temu z łatwością dokonamy pewnego odsiewu ofert, zawęzimy poszukiwania i lepiej przygotujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej, której częścią zazwyczaj jest dyskusja o oczekiwaniach finansowych.

Jakie są jeszcze inne metody poszukiwania ofert pracy? Dobrym pomysłem jest pytanie wśród znajomych, którzy mogliby polecić nas do pracy w swoich firmach. Dzięki tak zwanemu "referralowi" nasze CV ma znaczenie większe szanse na przejście do kolejnego etapu, gdzie kandydaci zapraszani są na rozmowy kwalifikacyjne. Kolejnym miejscem, które jest pomocne w szukaniu pracy są social media. Warto dodać się do grup, które zrzeszają osoby poszukujące zatrudnienia. Co więcej, tam ludzie często wymieniają się opiniami na temat danej oferty, pracodawcy. Jeśli mamy konkretną firmę, w której chcielibyśmy pracować, warto zapoznać się szczegółowo z jej stroną internetową – często to właśnie tam znajdziemy ogłoszenia o wolnych stanowiskach.

Rekrutacja na stanowisko

Znalezienie ciekawe oferty to dopiero początek drogi. Potem następuje rekrutacja, rozpoczynająca się wysłaniem CV. Najczęściej proces ten składa się z wielu etapów, ale już na pierwszym z nich odrzuconych zostaje najwięcej kandydatów. Dlaczego? Wielu z nich ma nieodpowiednie kompetencje, a część – źle przygotowane CV. Dlatego tak ważne jest by napisać je w sposób zjednujący sobie przychylność rekruterów. CV powinno być stosunkowo krótkie, nie jest ono listem motywacyjnym. Z drugiej strony musi być ono szczegółowe. Powinno zawierać informacje o edukacji, doświadczeniu zawodowym. Wartościowe są wszelkie dane, które nas wyróżniają – ukończone kursy, szczególne zainteresowania lub umiejętności.

Rekruterzy często zaglądają też na media społecznościowe – głównie te profesjonalne. Warto więc zadbać o to, aby nasz profil był jak najbardziej aktualny.

Warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają poszukiwanie pracy, dzięki temu cały proces będzie krótszy i mniej stresujący.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena