Popularność usługi "samochód na wynajem" stale rośnie, co wynika z zalet takiego rozwiązania. Warto również wiedzieć, że auto można wynająć w modelu krótkoterminowym, średnioterminowym oraz długoterminowym. Jak wygląda to w praktyce? Jakie są zalety wynajmowania samochodu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Data dodania: 2021-12-28

Wyświetleń: 437

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Samochód na wynajem - o czym warto wiedzieć

Na czym polega wynajmowanie samochodu?

Wynajem samochodu to usługa, która w skrócie polega na udostępnieniu auta przez wyspecjalizowaną firmę w zamian za uiszczenie opłaty. Jak wspomniano we wstępie wynajem samochodu funkcjonuje w modelu krótko, średnio oraz długoterminowym. Czy różnią się te rozwiązania? Przede wszystkim okresem trwania umowy, ponieważ wynajem krótkoterminowy to usługa na maksymalnie 30 dni. W przypadku wynajmu średnioterminowego klient może użytkować samochód od 1 do 23 miesięcy, a najem długoterminowy to usługa obejmująca okres od 24 do 48, a w niektórych przypadkach nawet 60 miesięcy.

Krótkoterminowy wynajem samochodu - zalety

Każdy z wymienionych wcześniej modeli wynajmu samochodu sprawdza się w innych sytuacjach. W przypadku wynajmu krótkoterminowego można mówić przede wszystkim o nagłej potrzebie użytkowania auta przez kilka lub kilkanaście dni. Przykładem może być sytuacja, w której klient na co dzień nie użytkuje samochodu, jednak sytuacja losowa sprawia, że będzie potrzebował auta przez kilka dni. Wynajem krótkoterminowy sprawdza się również w przypadku awarii własnego auta, czy kolizji drogowej. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim dostępność oraz minimum formalności. Ogólnopolska wypożyczalnia samochodów pozwala również dopasować ofertę do indywidualnej sytuacji (wynajem z limitem kilometrów lub bez).

Średnioterminowy wynajem samochodu - zalety

Na podobnej zasadzie działa średnioterminowy wynajem samochodu, z tą różnicą jednak, że umowa jest podpisywana na okres do 1 do 23 miesięcy. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które chcą użytkować nowe auto, jednak nie zamierzają kupować go na własność, co może wynikać z braku wystarczających środków, czy chęci częstej zmiany auta. Wynajem średnioterminowy jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem, ponieważ klient użytkuje nowe auto w zamian za miesięczny abonament, a po zakończeniu okresu umowy wraca ono do swojego właściciela. Dzięki temu nie ma problemu z odsprzedażą używanego auta, czy odnotowania straty na jego wartości. Warto również zaznaczyć, że najemca w modelu średnioterminowym musi jedynie użytkować auto zgodnie z przeznaczeniem, a opłaty jakie ponosi oprócz abonamentu to koszty paliwa. Naprawami, wymianą części eksploatacyjnych, ubezpieczeniami, czy przeglądami zajmuje się formalny właściciel pojazdu, czyli ogólnopolska wypożyczalnia samochodów. W tym miejscu należy również podkreślić, że najem średnioterminowy to elastyczne rozwiązanie, ponieważ podpisując umowę przykładowo na 12 miesięcy można w razie potrzeby przedłużyć ją o kolejne kilka miesięcy.

Wynajem długoterminowy samochodu - zalety

Bardzo podobnie do wynajmu średnioterminowego działa wynajem długoterminowy samochodu. W tym przypadku umowa może zostać podpisana na okres od 24 do 48 miesięcy. W niektórych przypadkach natomiast można ją zawrzeć nawet na 60 miesięcy. W tym przypadku również klient korzysta z auta w zamian za miesięczny abonament, w którym znajdują się ubezpieczenia, naprawy, itp. Ile wynosi miesięczna opłata? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wysokość abonamentu uzależniona jest od wielu czynników, na czele z modele auta, długością umowy, czy wysokością limitu kilometrów. Warto jednak zaznaczyć, że wynajem długoterminowy to rozwiązanie dedykowane zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. W przypadku tych drugich zaletą jest możliwość wliczenia abonamentu do kosztów uzyskania przychodu, czy nieobciążanie zdolności kredytowej firmy.

Samochód na wynajem to opcja, którą powinni rozważyć zarówno klienci prywatni, jak i przedsiębiorcy. Wynika to przede wszystkim z korzyści, które można dzięki wynajmowaniu auta. Atutem jest również elastyczność, ponieważ zarówno okres najmu, jak i warunki umowy można dostosować do własnych potrzeb.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena