Pomimo ciągłej cyfryzacji popyt na urządzenia drukujące nie maleje. Nadal są one niezwykle potrzebne w biurach, sekretariatach, gabinetach i w wielu innych miejscach. To dzięki nim pracownicy mogą liczyć na łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów, a także niezbędnych funkcji. Otwarte pozostaje jednak pytanie, jaki sprzęt wybrać do małej firmy.

Data dodania: 2021-12-16

Wyświetleń: 355

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Urządzenia wielofunkcyjne do małej firmy – jaki model wybrać?

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe czy atramentowe?

Żeby podjąć właściwą decyzję, a więc kupić sprzęt, który spełni zapotrzebowanie małego przedsiębiorstwa, warto zacząć od podstaw. Mowa tutaj, rzecz jasna, o wyborze rodzaju urządzenia. Obecnie cały czas pod uwagę brane są zazwyczaj dwie kategorie. Chodzi o modele:

  • Atramentowe – są przeważnie tańsze, co jednak nie oznacza, że ich funkcjonalność jest jakoś ograniczona. Świetnie sprawdzają się podczas drukowania dokumentów – oczywiście ważne są też same tusze do drukarki, które powinny wyróżniać się wysoką wydajnością. Nieco gorzej wygląda sprawa z bardziej szczegółowymi obrazami. Proces ich drukowania może być długotrwały.
  • Laserowe – po stronie ich zalet znajduje się większa szybkość drukowania, co bez wątpienia jest ważne w firmie. Tusze zastępują tonery, gwarantujące nieco większą wydajność i dłuższą żywotność. Urządzenia laserowe zalecane są więc wówczas, gdy pracownicy drukują dużo i często, a także gdy korzystają nie tylko ze standardowych dokumentów zapełnionych wyłącznie tekstem, ale też z wykresów, map lub innych grafik.

Urządzenia wielofunkcyjne do małej firmy – jakie opcje będą przydatne?

Bez względu na wybrany rodzaj sprzętu, zawsze należy zapoznać się z obsługiwanymi funkcjami, które mówią wiele o jego możliwościach. Do podstawowych zadań zaliczyć trzeba oczywiście drukowanie, kserowanie, skanowanie, a czasem również faksowanie. Niektóre modele potrafią jednak coś więcej. Mowa tutaj między innymi o takich opcjach jak:

  • łączność bezprzewodowa – przez Wi-Fi lub Bluetooth,
  • sterowanie przy pomocy urządzeń mobilnych,
  • druk dwustronny,
  • kontrola materiałów eksploatacyjnych (sprzęt sam informuje o tym, że tusz do drukarki jest bliski wyczerpaniu),
  • dedykowana aplikacja lub program komputerowy,
  • panel sterowania.

Do tego dochodzą poszczególne parametry techniczne, także wpływające na skuteczność i komfort obsługi sprzętu. Pod uwagę trzeba wziąć prędkość wydruku (podawana osobno dla czerni i koloru), rozdzielczość skanowania i druku (może mieć wpływ na to, jak szybko tonery lub tusze do drukarek będą zużywane), jak również sposób działania faksu.

Materiały eksploatacyjne urządzeń wielofunkcyjnych

Jeśli masz już na oku konkretny typ sprzętu, a także model, którego parametry spełniają Twoje oczekiwania, wstrzymaj się jeszcze z zakupem. Ogromny wpływ na przydatność wielofunkcyjnego urządzenia drukującego ma bowiem dostępność oraz cena potrzebnych materiałów eksploatacyjnych.

Jeśli wybierasz model atramentowy, interesować będą Cię tanie tusze do drukarek, a jeżeli laserowy, musisz celować w tonery. Jakie? Oczywiście kompatybilne z wybranym przez Ciebie urządzeniem. Sprawdź dokładnie ich dostępność oraz cenę. Wszystko po to, aby ocenić, jak będą prezentowały się koszty eksploatacyjne. Jeśli materiały są drogie lub słabo dostępne, obsługa sprzętu stanie się bardzo problematyczna.

Dobry sklep z tuszami do drukarek zapewni dostęp do obu rodzajów akcesoriów, dzięki czemu codzienna praca z użyciem tak zwanych „kombajnów” nie będzie wiązała się z żadnymi poważniejszymi problemami. To zaś pozytywnie wpłynie na sprawność realizacji wszelkich zadań w firmie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena