Chcesz nauczyć swoje dziecko jazdy na rowerze? Szukasz rowerka, który będzie dopasowany do wieku i umiejętności pociechy? Poniższy poradnik pozwoli Ci dokonać właściwego wyboru.

Data dodania: 2021-04-21

Wyświetleń: 488

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki rower dla dziecka wybrać w zależności od wieku?

Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej jest bardzo ważnym aspektem jego prawidłowego rozwoju. Jazda na rowerze znakomicie wpisuje się w dbanie o tężyznę fizyczną oraz znakomitą rozrywkę. Naukę jazdy na rowerze najlepiej zacząć w jak najmłodszym wieku. Sam wybór odpowiedniego rowerka nie jest jednak kwestią prostą i komplikuje się nawet bardziej w przypadku dorosłych. Poniżej postaramy się zatem podpowiedzieć jaki rower dla dziecka wybrać.

Podstawowym kluczem przy wyborze rowerka powinny być możliwości fizyczne dziecka, jego wiek oraz wzrost. Oczywiście dzieci, które zaczynają dopiero naukę jazdy na rowerze potrzebować będą trochę innego typu rowerków niż te już potrafiące jeździć na jednośladach. Ogólnie można jednak przyjąć, że dziecko siedząc na siodełku rowerka powinno swobodnie sięgać do pedałów.

Początek przygody z jazdą na rowerze

Jeszcze nie tak dawno temu nasi dziadkowie i babcie będąc w młodym wieku uczyli się nauki jazdy na rowerze od razu na klasycznym rowerze. Na całe szczęście obecnie proces przyswajania nauki jazdy na rowerze jest znacznie łatwiejszy za sprawą dostępnych na rynku produktów. Trzeba sobie zdawać sprawę, że dzieci bardzo łatwo zniechęcają się do nowych zainteresowań gdy te nie sprawiają im frajdy. Dlatego pierwsze zetknięcie z nauką jazdy na rowerze jest tak istotne. Zakup złego modelu rowerka z całą pewnością w tych pierwszych krokach nauki z całą pewnością nie pomoże i zwyczajnie zniechęci dziecko do jazdy na rowerze.

Rowerek biegowy dobry na początek

Jeżeli chcemy już od najmłodszych lat zapoznać dziecko z jazdą na rowerze to doskonałym wyborem będzie rowerek biegowy. Rowerek tego typu różni się od tradycyjnego brakiem układu napędowego. Jego nadrzędnym celem jest przyzwyczajenie dziecka do jazdy na rowerku i utrzymywania równowagi oraz skręcania. Do utrzymania równowagi zamiast bocznych kółek służą nogi dziecka. Dziecko odpychając się nóżkami napędza rowerek biegowy.
Z rowerka biegowego mogą korzystać już dzieci w okolicach pierwszego roku życia.

Kolejny etap nauki - rowerki z pedałami

Nieco starsze dzieci mogą już próbować swoich sił na klasycznych rowerkach. Jeżeli jednak jest to ich pierwszy model to radzimy zdecydować się na model z bocznymi kółkami, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych upadków ( jeżeli dziecko ma już za sobą etap jazdy na rowerku biegowym to może spróbować swoich sił od razu bez bocznych kółek ). Rower trójkołowy pozwoli zatem zapoznać się dziecku z jazdą na rowerze w bardziej kontrolowanych warunkach. Niektórych rodziców może odstraszyć finansowy koszt konieczności zakupu kilku różnych modeli rowerków w krótkim czasie. Na całe szczęście w ofercie wielu sklepów można znaleźć rowerki wieloetapowe, które w zależności od stopnia zaawansowania pociechy mogą służyć zarówno jaki rowerki biegowe, jako rower trójkołowy, klasyczny rowerek czy też wózek spacerowy dla dziecka. Tego rodzaju rowerki wieloetapowe znajdą Państwo w dobrych sklepach z zabawkami dla dzieci jak na przykład tutaj: https://www.ebajlandia.pl/Rowerki-trojkolowe-c161

Czas na prawdziwą jazdę na jednośladzie czyli klasyczny rower dla dziecka

Dziecko w wieku od 6 do 8 lat jest już gotowe do jazdy na klasycznym rowerku. Oczywiście musi być on dobrany do wzrostu dziecka. Najczęściej tego rodzaju rowerki będą posiadać 24 calowe koła ( przyjmuje się, że ten rozmiar kół będzie odpowiedni dla dzieci które mają już przynajmniej 120 cm wzrostu ). Dodatkowo wybierając rowerek dla dziecka warto zadbać aby posiadał dodatkowe wyposażenie takie jak światła, koszyk czy też lusterko wsteczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena