Zakup używanego auta to proces wymagający dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, a także dopełnienie kilku formalności, w tym ubezpieczenie OC. Ponadto sprzedający może ukryć przed nami pewne wady pojazdu. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu. 

Data dodania: 2021-01-07

Wyświetleń: 512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta?

1. Pochodzenie auta

Pochodzenie samochodu jest bardzo ważne, ponieważ najpewniejsze są auta pochodzące z polskich salonów, oczywiście od pierwszego właściciela. Wtedy jesteśmy pewni, kto i jak użytkował auto, czy o nie dbał i wymieniał zużyte elementy na czas. Zdaniem specjalistów, im więcej razy auto zmieniło właściciela, tym większe szanse, że coś będzie z nim nie tak.

2. Stan techniczny

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić stanu technicznego pojazdu, udajmy się do sprzedającego z osobą, która będzie naszym ekspertem. Możemy także poprosić właściciela samochodu o wspólną podróż do stacji diagnostycznej - na nasz koszt. Należy nie kupować auta po zmroku, ponieważ nie jesteśmy w stanie zauważyć wielu rzeczy. Najlepiej poprosić o jazdę próbną.

3. Korozja

Szukajmy rdzy na nadwoziu, jak i również na podwoziu. Przy oględzinach samochodu należy obejść go dokładnie z każdej strony i zwrócić uwagę na wszelkie otarcia, rysy oraz ślady nieumiejętnych napraw lub ogniska rdzy.

4. Lakier i nadwozie

Należy sprawdzić obecność odprysków czy szpachli. Pamiętajmy, że idealny lakier w przypadku starszego auta jest bardziej podejrzany niż drobne usterki.

5. Przebieg

W Polsce "przekręcanie" licznika jest surowo karane, nadal dochodzi do takich praktyk. Jednak stan licznika możemy sprawdzić na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl. W bazie danych znajdują się także samochody z zagranicy.

6. Bezwypadkowość

Bezwypadkowość auta musi być potwierdzona badaniem powłoki lakierniczej oraz historią serwisową auta. Specjaliści zaznaczają, że grubsza powłoka lakiernicza na większym obszarze auta najczęściej może świadczyć o jego powypadkowej przeszłości. 

7. Stan foteli, kierownicy, okładziny pedałów i gałki do zmiany biegów. Samochód z większym przebiegiem musi mieć widoczne ślady użytkowania tych elementów.

8. Stan elementów pod maską i podwozia. Tutaj przyda się pomoc specjalisty. Jeżeli auto jest używane, naszą czujność powinien wzbudzić dokładnie wyczyszczony silnik. Wiadomo, że przy kupnie samochodu musimy podpisać umowę kupna/sprzedaży. Od dnia zakupu mamy 2 tygodnie na uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Po zakupie musimy auto zarejestrować w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena