Twoje dziecko otrzymuje kieszonkowe w formie gotówki i zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Jeśli masz wątpliwości, rozważ założenie rachunku bankowego dla młodych. Poznaj zalety tego rozwiązania – szybko przekonasz się, że to nie tylko sposób na wygodne przechowywanie środków.

Data dodania: 2020-12-30

Wyświetleń: 424

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto założyć dziecku konto bankowe?

Dla dzieci kieszonkowe jest szansą na dowolne spożytkowanie środków, bez jakiejkolwiek kontroli ze strony rodziców. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej założyć rachunek bankowy dla młodych.

Konto bankowe dla młodych – warto go założyć

Rachunek bankowy dla młodych to produkt – choć powszechnie dostępny w wielu instytucjach – który nie jest dość popularny wśród rodziców. Nie wszyscy widzą zasadność uruchamiania takiego konta, zwłaszcza z myślą o nastolatkach. Tymczasem warto otworzyć dziecku rachunek – daje to wiele korzyści.

  1. Edukacja finansowa

Konto bankowe dla młodych stanowi ważne narzędzie edukacji finansowej. Pozwala na gromadzenie pieniędzy i uczy racjonalnego nimi zarządzania. Dzięki temu dziecko zaczyna mieć świadomość, że nie całą otrzymaną gotówkę musi wydać w ciągu 1-2 dni.

  1. Motywowanie do oszczędzania

Młodzieżowe konto osobiste może być narzędziem zachęcającym do oszczędzania – zwłaszcza, gdy rachunek jest oprocentowany. Pozostawienie gotówki na koncie przez dłuższy czas pozwala na wypracowanie pewnych zysków – odsetki doliczane są na koniec miesiąca. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższych „zarobków” można się spodziewać.

Za przykład może posłużyć Konto Click dostępne w ofercie Toyota Banku – oprocentowane na poziomie 1% w skali roku dla salda do 8000 zł. Gromadząc na rachunku kwotę nie wyższą niż limit, można każdego miesiąca zyskać dodatkowe środki. Z każdym kolejnym miesiącem będą się powiększać, co zniechęci do wydawania pieniędzy bez potrzeby.

  1. Monitorowanie wydatków

Rachunek bankowy dla młodych to także korzyść dla rodziców. Mają oni bowiem wgląd w historię transakcji – mogą więc monitorować to, na co pociecha wydaje środki. To z kolei można wykorzystać do przeprowadzenia rozmowy edukacyjnej, zwracając uwagę zasadność konkretnych wydatków – szczególnie, jeśli dziecko kilkakrotnie w ciągu miesiąca prosi rodziców o ponowne zasilenie rachunku bankowego.

Jak wybrać korzystne konto dla młodych?

Jeśli chcesz mieć pewność, że konto bankowe dla młodzieży przynosi korzyści, nie decyduj się na przypadkowy produkt. Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, między innymi:

  • opłaty za prowadzenie rachunku – im są niższe, tym lepiej,
  • wiek użytkownika – sprawdź, czy konto można założyć dla dziecka z jego przedziału wiekowego,
  • dostęp do bezpiecznej karty płatniczej – dobrze, jeśli będzie zabezpieczona mikroprocesorem,
  • koszty wypłat gotówki z bankomatów – im niższy, tym lepiej.

Konto bankowe dla młodych warto założyć choćby na próbę. Jeśli okaże się, że taki rachunek nie zdaje egzaminu, można go po prostu zamknąć bez żadnych konsekwencji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena