Chociaż rachunki osobiste kojarzą się z produktami skierowanymi do dorosłych, niektóre instytucje oferują konto bankowe dla młodych. Zastanawiasz się nad sensownością takiego rozwiązania? Poznaj najważniejsze korzyści – szybko przekonasz się, dlaczego warto mieć taki rachunek.

Data dodania: 2020-12-09

Wyświetleń: 569

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego warto założyć dziecku konto bankowe?

Większość dzieci, jeśli otrzymuje kieszonkowe, dostaje gotówkę do ręki. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, ponieważ pieniądze potrafią „rozejść się” w kilka dni. Ponadto sam rodzic nie ma większej kontroli nad tym, na co środki zostały spożytkowane. Z pomocą przychodzi konto bankowe dla młodych, dzięki któremu pociecha będzie mogła zdobywać kolejne szczeble edukacji finansowej, a i rodzic będzie miał możliwość monitorowania wydatków.

Konto bankowe dla młodych – to się opłaca

Aktywne konto bankowe dla młodych to produkt, z którego korzystanie niesie sporo korzyści. Wśród argumentów przemawiających za jego założeniem wymienić można m.in.:

  • naukę oszczędzania – szczególnie, jeśli rachunek jest oprocentowany lub pozwala na założenie konta oszczędnościowego z atrakcyjnym oprocentowaniem
  • naukę racjonalnego wydawania pieniędzy – dziecko uczy się, że czasem warto poczekać i odłożyć więcej, aby móc kupić coś fajniejszego.

Niezaprzeczalną zaletą konta osobistego dla młodzieży jest możliwość realnego uczestniczenia w edukacji finansowej. Nie ma bardziej efektywnego sposobu zdobywania wiedzy niż praktyka. Na podstawie własnych prób i błędów dziecko nauczy się, jak racjonalnie gospodarować środkami, aby wystarczyło do kolejnego kieszonkowego itd.

Ty – jako rodzic / opiekun prawny – masz natomiast stały wgląd w rachunek bankowy. Możesz więc monitorować historię transakcji. Dzięki temu będziesz spokojniejszy / spokojniejsza wiedząc, co kupuje twoja pociecha.

Jak wybrać dobre konto bankowe dla młodzieży?

Nie jest wszystko jedno, jakie konto bankowe dla młodych wybierzesz. Jeśli zależy ci na osiąganiu realnych korzyści, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Znaczenie mają m.in.:

  • opłaty za prowadzenie rachunku – najlepiej, jeśli konto jest całkowicie bezpłatne
  • opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów – często bywa tak, że tylko kilka pierwszych transakcji odbywa się bez prowizji
  • oprocentowanie konta osobistego – pozwala to na pomnażanie kapitału
  • dostęp do atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego.

Wyżej wymienione kryteria spełnia m.in. Konto Click dostępne w Toyota Banku. Bieżące saldo do 8000 zł jest oprocentowane na poziomie 1% w skali roku, a ponadto istnieje możliwość uruchomienia konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 1,5% w skali roku dla salda poniżej 10 000 zł.

Pamiętaj! Konto osobiste dla młodych dostępne jest z reguły dla dzieci powyżej 13 lat. Zakładane jest w oparciu o legitymację szkolną lub dowód osobisty / paszport. W przypadku niepełnoletnich wymagana jest także zgoda rodziców / opiekunów prawnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena